Мешканці Кропивницького схожі на страусів…

Днями я побувала на круглому столі, який організувала громалська організація "ЕКО ЛІГА ЦЕНТР". Туди запросили науковий природничо-географічний актив нашого міста (Ольга Гелевера, Антоніна Зарубіна, їхні колеги). Вони б'ють на сполох роками: Інгульську уранову шахту треба з усіх боків оточити зеленим бар'єром із дерев, який буде затримувати радіоактивний пил із териконів (відвалів) шахти, який летить прямо в місто.

Щоб уявити масштаби проблеми: там лежить 27 мільйонів тонн радіоактивних відходів! Це відсіяний після видобутку урану щебінь.

Впритул до цих териконів підходять людські городи:

вони там щось садять і потім навіть це їдять. А з іншого боку Первозванівська громада ловким порухом руки перевела територію санітарно-захисної зони – тарам-тарам несподіванка – в "землі сільськогосподарського призначення". Вони там вирощують пшеничку і теж її їдять, точніше ми її їмо теж. А у деяких місцях там рівень радіації в 400 разів вищий за норму. Це чітко видно на наданих науковцями схемах.

Але й це ще не все: щебінь з териконів беруть для... ремонту доріг у Кропивницькому та інших потреб благоустрою. Наприклад, на Попова його було використано при асфальтуванні. Тепер на тій поповській дорозі рівень радіації перевищує норму більш як втричі: норма – 0,15 БК на м3, а на Попова – 0,50 БК на м3. Це тільки один з прикладів.

Та по-справжньому мене здивував Валентин Вовк,геолог, геофізик і, експерт у тому, що таке радіація. От що він сказав: "Бійтеся не видобутку урану. Бійтеся в Кропивницькому закритих приміщень".

За його словами він почав займатися ураном в тодішньому Кіровограді в 1996 році, і те, що він дізнався, його вкрай шокувало. Він ходив із цим до високого начальства, але йому сказали:

– Не треба цю інформацію сильно людям розказувати. Ви ж не дурень, самі розумієте. Нашо нам ця паніка?

Якщо коротко, то Кропивницький – це єдине місто в світі – більше такого ніде немає – яке стоїть прямо на урані. Під містом – ТРИ родовища урану. А ми живемо зверху, і до нас просочується крізь тріщини в землі радон – газ, що утворюється у процесі природного радіоактивного розпаду урану.

В 60-70 роки при союзі існувала ЗАКРИТА (тобто таємна) постанова: заборонити в Кіровограді використовувати підвальні і напівпідвальні приміщення. Її прийняли навіть до відкриття уранової шахти — вже тоді фонило нормально так. Але з часом, звісно, стали їх використовувати, бо шо ж. Ну. ви це знаєте, кого зараз цим здивуєш?

Жителі Кропивницького взагалі, як влучно сказав Максим Іващенко, один з учасників круглого столу, сильно схожі на страусів. Знають — але голову в пісок. А якби вони голову з того піску витягли, то врятували б власне життя і здоров’я. Кропивницький та область — з великим відривом попереду всієї України за рівнем захворювання на рак легень. 440 людей щороку стають на облік з цим діагнозом. Чому саме легень? Хіба в нас є якісь димлячі підприємства, як у Кривому Розі чи Дніпрі, які труять повітря? Та ні. Хіба курців більше, ніж в інших місцях? Та ні.

Ось як діє радон. Це газ, важчий за повітря. Він, виходячи на поверхню крізь тріщини в землі, накопичується в низинах, в підвалах, на 1-2 поверхах (але не думайте, що якщо ви на 9-му, то у вас все чікі-пікі, бо радон під тиском піднімається по трубах і до 9-го). Виміряти рівень радону ви не зможете.

Радіація діє в трьох видах: альфа-випромінювання, бета– і гамма-. Дозиметри фіксують тільки гамма-випромінювання, важке й найменш активне, а воно складає тільки 5% від усього радіаційного фону. Інші 95% – це альфа– і бета-випромінювання (бета діє приблизно так само, як альфа). Як діє альфа? Це найактивніші і агресивні радіоактивні частинки, вони руйнують клітини. Але вони проникають у м’яку поверхню лише на 1-2 см. Якщо ви в щільному одязі — альфа-частинки залишаться на одязі. Якщо гола шкіра — проникнуть лише у верхні шари шкіри. Але — і тут починається найстрашніше. Частинки радону — оці альфа — добре приліплюються до пилу. І легко злітають вгору разом з ним. Вдихаючи пил — ми вдихаємо і радон, який потрапляє прямо нам в легені. В легенях альфа-частинки, як ви розумієте, проникають уже значно глибше: і в самі легені, і в кров, і у внутрішні органи.

Так, ви все правильно зрозуміли: дихати пилом в нижніх закритих приміщеннях, де накопичився радон, і дихати пилом на кропивницьких вулицях — це повільна смерть. І так — єдине, що може захистити нас від радону, від цього пилу з радоном — це дерева.

Валентин Вовк каже: “У нас взяли моду в місті, що чим більше ти обріжеш дерево — тим краще. Ну, це ж не треба бути навіть науковцем, щоб розуміти, що чим більша площа листя, тим більше пилу воно затримає. Та в нашому місті, в цих умовах, єдине що нас всіх може врятувати — це дерева, ці природні фільтри, які затримують пил. Їх треба берегти, їх треба садити вранці, в обід і ввечері, лягати з цією думкою і прокидатися з тим, щоб посадити якомога більше дерев”.

І це він ще не знає, що в Кропивницькому в чотири рази менше зелених насаджень, ніж за норміою. Норма — від 20 кв.м зелених насаджень (парків, скверів) на одного жителя. А в нас — 6 кв.м було станом на 2004 рік, ще до того, як стільки всього вирубали.

Щоразу, коли чиновники в своїх високих кабінетах (вони думають, що туди радон не дістає?) приймають рішення спилювати дерева у Кропивницькому — вони цим рішенням вбивають і жителів міста, і самих себе.

А ще, до речі, одна з доповідачок надала дані медичних досліджень, як впливає уран (і радон) на організм. Проводився експеримент на мишах, їм давали уран в якихось там дозах, і визначили, що уран впливає на мозок — миші, крім інших болячок, забували набуті навички, ставали дурні й агресивні. Це, до речі, багато чого пояснює…

Як ще захиститися від урану? Як зазначив Валентин Михайлович, боятися слід закритих приміщень — радон там накопичується.

  1. Провітрювати приміщення постійно і завжди.
  2. Найбільше радону у ванних кімнатах — він піднімається знизу по трубах.
  3. Не захоплюватися пластиковими вікнами, бо вони не дають проникати повітрю. У Швеції провели дослідження: як тільки люди ставили пластикові вікна — в них зростав рівень захворювань на рак.
  4. Те ж саме стосується й утеплення приміщень. Пінопласт блокує природне провітрювання, блокує мікро-тріщини.

Звісно, це не значить, що треба повикидати ваші пластикові вікна й поздирати утеплення. Але це значить, що тепер маєте завжди тримати вікна відчиненими, для провітрювання. Одягніться, якщо холодно.

Як же уран добрався до Кропивницького? Взагалі він тут був мільйони років — він прийшов сюди із магми внаслідок гігантського природного розлому земної кори. Цей розлом — як тризуб — має три гілки. Одна пішла на Смоліно і Костянтинівку, ще одна — на Жовті Води (Дніпропетр.обл), а центральний стовбур цього розлому — прямо під Кропивницьким.

На одній з карт показано, де в самому місті є більше тріщин у грунті, і відповідно там рівень радіації вищий (наприклад, на старому автовокзалі і Критому ринку, у центрі). До речі, в Жовтих Водах через подібну ситуацію місто оголошено таким, що знаходиться в зоні екологічного лиха — і там жителям доплачують гроші за це.

А в нас... Ну... Страуси, що тут скажеш. Спиляти 50 дерев вздовж запиленої дороги, просто щоб покласти на тому місці плитку — запросто. Видерти з корінням сотні метрів алеї кущів, щоб на їхньому місці лишити голий грунт, який висохне і підніметься пилом в повітря....

І за це голосує головний лікар онкодиспансеру. Хоча, може, це навмисно робиться? Кому ж треба здорові люди?

Надія Паливода


Надрукувати   E-mail