Місто Кропивницький ніяк достойно не завершить перейменування

Уявіть собі картинку: ви спокійно котитеся по трасі Н-23 з боку Кривого Рогу і раптом при в’їзді в Кропивницький водій авто різко вдаряє по гальмах і гнівно кричить: «От кляті злодюги, вже й сюди дісталися»! Виходите на узбіччя і спантеличено озираєтеся: що тут можна вкрасти – линялу рекламу з білборду чи що?

– Сюди дивіться, – водій тицяє пальцем у небо, – лелек із герба здерли, вандали сякі-разперетакі!

Підходимо до стели з навою міста. Вона стилізована під старовинний форт – бутова кладка, цитадельні зубці, вінтажні гармати і герб міста, на якому, пригадую, точно мають бути двоє лелек. А їх нема і поверхня довкола підозріло облущена. Що, ті птахи були металевими і мародери спокусилися кількома гривнями? Чи вже офіційний герб міста змінився?

Наводжу довідки – ніби все правильно. Окрім великого герба міста (автор архітектор Віталій Кривенко) офіційно затверджено ще і малий – спрощена форма зі щитом без лелек. Її схематичні обриси і розміщені на стелі.

Перейменування міста з Кіровограда у Кропивницький не супроводжувалося зміною герба, хоча чотири роки тому кропивницький художник, ініціатор перейменування Ігор Смичек запропонував ескіз нового герба – теж без лелек. Вони на гербі символізують не довгоногих птахів, що видзьобують жаб та ящірок, а нібито козака Лелеку, що заснував нинішній мікрорайон Лелеківку. Таке було трактування появи на гербі цих пернатих. Їх вважають неканонічними для геральдичних символів, де панують орли. А лелеки – то фантазія художника. Як і автограф святої Єлисавети – її ім’я носила фортеця, з якої згідно з усталеною версією почалося місто. Звісно, ніхто не знає, як вона розписувалася. А якщо і розписувалася, то своєю рідною мовою (іврит).

Ще менш канонічним (власне, і не гербом, а емблемою) вважається і радянський герб Кіровограда.

Та зрештою на в’їзній стелі більше питань викликає інший момент – табличка з назвою міста. Це обвислий клапоть пластику, що не закриває собою решітки, на якій трималася попередня назва. Біля цього знака люблять фотографуватися туристи і вони везуть додому свідчення неестетичності візитівки міста Кропивницького.

«Головне управління ЖКГ вже отримало доручення у законний спосіб внести зміни до проекту пам’ятних знаків, відповідно до постанови Верховної Ради України. Нові написи будуть виготовлені спеціалізованим підприємством, щоб це мало привабливий вигляд».

Це сказав заступник міського голови Кропивницького Олександр Мосін ще у 2016 році. Того ж року громадські активісти на якихось в’їздах самі поміняли, як уміли, стару назву «Кіровоград» на нову.

У липні 2020 це на трасі Н-23 має ось такий вигляд, як на фото. Вигук «Ганьба!» звучить банально, але у даному випадку доцільно.

Зоя Красінська


Надрукувати   E-mail