Про Григорія Пилипишина я почула ще пару десятків років тому, коли письменники й журналісти з обласного центру відвідали на Гайворонщині дисидентку Галину Берізку, яка лиш тоді, на схилі літ, після багатьох років забуття, заявила про себе збірками поезії. Її доля – окрема і цікава історія. Але із тієї поїздки колеги привезли ще й захоплення дерев’яними скульптурами місцевого майстра Григорія Пилипишшина.
Уже пізніше, побувавши у Гайвороні, сама переконалась, які дивовижні роботи виходять з-під різця цього чоловіка. На жаль, зустрітися з ним тоді не вдалося. І ось натрапила на повідомлення про те, що обласний Центр народної творчості у рамках культурно-мистецького проєкту «Творчі особистості в аматорському мистецтві Кіровоградщини» продовжує знайомити з нашими земляками, які розвивають та примножують мистецькі традиції краю.
Ось як представлено там майстра скульптури: «Різьбяр, заслужений майстер народної творчості з с. Солгутового Гайворонської міської територіальної громади Голованівського району. Вважає цілеспрямованість, терпіння та наполегливість складовими частинами будь-якого успіху. Саме ці риси і допомогли розкритися таланту цього відомого на Кіровоградщині різьбяра – Григорія Григоровича Пилипишина. Він займається різьбленням майже пів століття. Скільки зробив за своє життя дерев’яних скульптур, точно сказати не може. Має свою майстерню, де створює справжні шедеври з різних порід дерев: кедру, тополі, дуба, груші, модрини, липи, фісташкового дерева.
Григорій Григорович надає перевагу об’ємним скульптурам із дерева та картинам на площині. Усі вони, в основному сюжетні, мають свою філософію, деякі пронизані гумором і сатирою. Тематика робіт різноманітна: персонажі казок, легенд, поетичних та прозових творів, зображення птахів, тварин, рослинного світу. У їхніх назвах зашифровані особисті роздуми про життя і світ: «Філософія життя», «Годинник», «Лебедина вірність», «Забіяки», «Держбюджет», «Спонсор», «Бюрократ», «Культура й сьогодення».
Самобутні, неперевершені вироби заслуженого майстра народної творчості України неодноразово презентувались на обласних, всеукраїнських та міжнародних виставках, увійшли до каталогів виробів майстрів народного мистецтва України.
У 1997 року у м. Гайвороні створено музей, в якому представлена колекція робіт Григорія Пилипишина: близько 200 виробів, створених переважно у техніці дерев’яної скульптури, а також різьблені з дерева меблі, предмети інтер’єру, вироби у техніці таксидермії та живопис.
У 2019 році у Кіровоградському обласному Центрі народної творчості вперше відбулась фотовиставка робіт майстра у техніці 3D; у 2024 році була презентована віртуальна виставка «Творчість заслуженого майстра народної творчості України Григорія Пилипишина».
За словами Григорія Григоровича, різьба по дереву розвиває фантазію. «Коли бачиш цікавий образ, – говорить він, – це вже не дає тобі спокою. Така творча залежність: якщо я не ріжу дерево, не знаходжу собі місця».
Його роботи – не просто потішні фігурки чи дотепні сюжети. Та філософія, яку закладає майстер у кожну свою роботу, володіння пластикою, рівень майстерності нагадують славнозвісного галицького майстра Пінзеля, роботи якого сьогодні експонуються у світі і цінуються, як непересічні мистецькі шедеври.
Отож, ОЦНТ варто зайнятится просуванням його робіт на міжнародний рівень. Можливо, досі таке не входило у функції цієї інституції. Але сьогоднгі, коли Україна стає світовим трендом, така ініціатива мала б успіх.
Світлана Орел