Наша Елла Михайлівна

17 вересня свій ювілей відзначає представниця інтелектуальної еліти нашого міста Елла Михайлівна Янчукова. Вона – відома у колах творчої інтелігенції людина, її поважають і вона цю повагу заслужила багаторічним самовідданим служінням бібліотечній справі й мистецтву.

…Навряд чи студентка філфаку Кіровоградського педінституту мріяла про кар'єру бібліотекаря. Попереду було ціле життя, бажання осягнути неосяжне і захоплення літературою, поезією, театром, образотворчим мистецтвом та кінематографом.

Життя внесло свої корективи, відправивши випускницю вишу на роботу до школи селища Нова Прага Олександрійського району. Пізніше молода вчителька викладала англійську мову у кіровоградських школах №10 і №11. А потім у житті Елли Михайлівни з'явилася міська бібліотека ім. Тобілевича, яка і змінила її життєві орієнтири. Робота у книгозбірні спочатку на громадських засадах, а потім у штаті, стала першим паростком захоплення бібліотечною справою.

Остаточно визначитися з професією допомогла дружба з завідувачкою читальним залом обласної бібліотеки ім. Н.К. Крупської Зоєю Петрівною Мельниковою, яка і запросила Еллу Михайлівну на роботу до головної книгозбірні області. Цій справі Елла Михайлівна присвятила більшу частину свого життя. Заочно закінчила бібліотечний факультет Київського державного інституту культури ім. О.Є. Корнійчука і п'ятдесят три роки життя віддала обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Д.І. Чижевського (колишній ім. Н.К. Крупської). Працювала бібліотекарем читального залу, завідувачкою відділу літератури з іноземних мов, першою завідувачкою відділу мистецтв, бібліотекарем відділу мистецтв.

Сьогодні з упевненістю можна сказати, що саме Елла Михайлівна перетворила новостворений відділ мистецтв на живий осередок культури, місце спілкування творчої інтелігенції, виховала достойних послідовників.

Саме Елла Михайлівна була ініціаторкою створення на базі бібліотеки багатьох мистецьких проєктів: кіноклубу “Екран”, телевізійної передачі “Джерело”, творчого клубу для молоді “Перевесло”, осередку товариства “Знання” та товариства любителів книги, постійно діючого лекторію для творчої інтелігенції, мистецької книжкової сторінки на радіо.

Починаючи з 1983 року відділ мистецтв активно включився у виставкову діяльність. Першими презентантами стали кіровоградські художники Г. Гнатюк, В. Волохов, А. Пунгін, А. Тактаковер, О. Драбина, А. Янєв, С. Шаповалов. Частими стали зустрічі митців з читачами, проводилися презентації книжок мистецької тематики, музичні вечори, лекції-концерти.

Доброю традицією стало запрошувати до відділу мистецтв представників театральних колективів, що приїздили до Кіровограда на гастролі: Сухумського, Кишинівського, Тернопільського, Київського, Львівського та ін.

Відділ мистецтв активно співпрацював з музично-педагогічним факультетом Кіровоградського педінституту ім. О.С. Пушкіна (нині мистецький факультет ЦДПУ ім. Володимира Винниченка), Кіровоградським музичним училищем, музичними школами міста, Кіровоградським обласним краєзнавчим музеєм, музично-драматичним театром ім. М.Л. Кропивницького, літературно-меморіальним музеєм І.К. Карпенка-Карого, художньо-меморіальним музеєм О.О. Осмьоркіна, загальноосвітніми школами Кіровограда.

Співробітники відділу мистецтв готували і проводили книжкові огляди, літературні години, підбирали репертуар для кіноклубу “Життя знаменитих людей”, розробляли та втілювали в життя методику роботи мистецького напрямку зі студентами вищих навчальних закладів.

Елла Михайлівна внесла вагомий внесок у наукову діяльність ОУНБ ім. Д.І. Чижевського, підготувавши низку бібліографічних покажчиків, присвячених ювілеям знаних діячів театрального мистецтва.

Відділ мистецтв за 42 роки діяльності має цікавий досвід роботи, розголужені зв'язки з громадскістю, багато шанувальників і волонтерів. Велика заслуга в цьому Елли Михайлівни Янчукової.

Елла Михайлівна людина небайдужа, допитлива, закохана у життя і мистецтво. А головні її чеснотами – порядність, доброта, людяність, здатність підставити плече у важку хвилину. І головне – вона не фальшива, а справжня.

Тож, бажаємо цій дивовижній жінці здоров’я, душевної рівноваги, цікавих подій і позитивних вражень. Частіше приходьте у відділ мистецтв і заряджайте нас оптимізмом, любов'ю до життя і мистецтва.

З повагою співробітники відділу мистецтв ОУНБ ім. Д.І. Чижевського


Надрукувати   E-mail