Назву на честь придушення польського повстання таки змінили

Днями Новгородківська селищна рада прийняла рішення про перейменування Новгородки на Кам’янець. Як повідомив депутат ради Павло Дейнека, нову назву селища запропонував житель громади Анатолій Малінський. Саме його пропозицію підтримав селищний голова і 15 депутатів. Також цим рішенням перейменували село Перше Травня на село Травневе. Остаточне рішення про перейменування населених пунктів буде ухвалено Верховною Радою на підставі рішення селищної ради.

Це сталося фактично з ініціативи Українського інституту національної пам’яті, який виокремив назви міст, селиш і сіл, пов’язаних із російською імперією. Ясна річ, це стало можливим унаслідок зміни нашої свідомості під впливом нинішньої війни, бо донедавна більшість мешканців Новгородки не хотіли змінювати звичну, як вони вважали, назву. Та й зараз багато мешканців селища не усвідомили необхідність таких змін. І це й не дивно, адже нашому народові століттями стирали історичну пам’ять, насаджуючи проросійські ідеологічні цінності і стереотипи.

Вікіпедія свідчить, що історична хронологія селища починається з 1768 року. Тоді цей населений пункт був запорозькою слободою Куцівкою, заснований запорізьким полковником Бугогардівської паланки  Панасом Івановичем Куцим. Перші мешканці — запорозькі козаки Дядьківського куреня, згодом також переселялися вихідці з Полтавської губернії.

Кілька років тому під час журналістського фестивалю «Осінні зерна» у районному краєзнавчому музеї нам розповіли, що назва Новгородка походить від найменування Новгородського полку, який тут розквартировували і який успішно придушив польське повстання у 1830 році. На честь цієї "перемоги" Російської імперії й було названо селище.

Але ж, чи можна уявити, щоб у тій же Польщі досі зберігалась назва, дана російською імперією на честь її перемог – придушення національного повстання?! Це про свідомість людей. Їхнє усвідомлення себе, власної історії на цій землі. Тепер зрозуміло, чому наші діти і внуки їдуть у Польщу і в інші країни зароблять, а багато хто і на постіне проживання? Можна сказати – справа ж у їхній організації праці, рівні життя та виробництва і т.д. Але все те і багато чого іншого починається тільки із свідомості більшості людей.

Сумно, що ця свідомість приходить до нас такою кривавою ціною.

А нова назва – Кам’янка – походить від назви річки, що протікає тут.

Світлана Орел


Надрукувати   E-mail