Не плодіть дерев-смертників!

Кожен рядок цього тексту кроплений моїми сльозами, бо все це я спостерігаю на власні очі вже багато років: липа не приживається на сухих розпечених кропивницьких вулицях. Деякі з них я намагалася врятувати, деякі завдяки поливанню навіть прижилися, але вони слабкі, їх жеруть короїди.

Єдиний шанс для лип вижити – не обрізати їм нижні гілки, щоб дерево могло листям захистити свою тендітну кору від сонячних опіків.

Липи, що вижили, я бачила в кількох місцях Незважаючи на мої постійні прохання про це, комунальники однак продовжують різати й обскубувати нижні гілки в лип, прирікаючи їх на загибель.

Написала звернення в міську раду до нинішнього очільника міста Олександра Мосіна та працівників профільних управлінь з проханням при закупівлі робити вибір на користь інших порід саджанців, а не лип.

Цікаво, чи почують?

Наближається осінній сезон, коли зазвичай проводиться висадження, отож, прошу не купувати для висадження на міських вулицях саджанці липи, оскільки ця порода для цього не підходить. Липа дуже погано приживається на спекотних вулицях, пустирях, відкритих ділянках, де немає жодного затінку — приживлюваність наближається до нуля (на відміну від інших порід дерев). Вона має тендітну й ніжну кору, яка, перебуваючи під відкритим сонцем цілий день, нагрівається, зазнає опіків і не може виконувати провідну функцію — внаслідок цього рух поживних речовин від кореня до листя сповільнюється або припиняється, листя жовтіє, саджанець не росте. Цього року на деяких спекотних ділянках (наприклад, вулиця Волкова за пожежною частиною) висаджені там липи пожовтіли вже у травні-червні. Навіть через 3-4 роки, коли липа дивом прижилася, вона однак слабка і страждає від шкідників сімейства короїдів, які прогризають у стовбурі й гілках глибокі порожнини — це призводить до переламів стовбура й гілок. Шкідники нападають тільки на ослаблені дерева, на сильне й здорове дерево вони ніколи не нападуть. Наприклад, на набережній (поблизу вул. Михайлівської) цього літа практично кожна липа, хоч і була висаджена більше п’яти років тому, мала обламані гілки й частини стовбурів, пошкоджені короїдами.. На відкритих ділянках в липи практично немає шансів. Тож це призводить тільки до марного витрачання сил і коштів.

Інші породи дерев приживаються НАБАГАТО краще, якщо їх своєчасно поливати. Зокрема, за останні кілька років на міських вулицях і парках (скверах) добре прижилися клен гостролистий, катальпа, акація робінія звичайна, ясен, павловнія, береза, дуб червоний, в’яз, бундук, каштан та ін.

Надія Паливода


Надрукувати   E-mail