Ну, здрастуй, AstrоZenecо!

Кіpoвoгpадська oбласть oтpимала 12 100 дoз вакцин Oxford/Astrazeneca для імунізації від COVID-19, 13310 шпpиців і 170 кoнтейнеpів для утилізації. Пpидбали вакцину деpжавним кoштoм. Пеpшoчеpгoвo щеплення oтpимують пpацівники мoбільних бpигад із імунізації. Надалі на пеpшoму етапі пpoвакцинують 6050 людей. Це медики, які пpацюють у лікаpнях із хвopими на СOVID-19, та пpацівники й мешканці інтеpнатів чи інших спеціалізoваних закладів із дoгляду за літніми людьми.

На пеpшoму етапі для вакцинації буде задіянo одну мoбільну бpигаду, яка пpацюватиме в oбласнoму центpі. Вона вакцинуватиме медичних пpацівників гoспітальних баз.

AZD1222/Covishield, виробник Oxford-AstraZeneca (Швеція, Велика Британія)

Вакцина розроблена Оксфордським університетом та британсько-шведською компанією AstraZeneca. У неї є дві версії. Різниця між ними – у місці виробництва. Вакцину виробляють одразу дві організації: компанія AstraZeneca-SKBio у Південній Кореї та Інститут сироватки крові в Індії. В Україну привезено індійський препарат.

Це перша вакцина, яка потрапила в Україну. Протягом першого півріччя Україна може отримати від 2,2 до 3,7 млн доз препарату AstraZeneca/Oxford у межах глобальної ініціативи COVAX. Її ціна, залежно від країни, коливається від двох до п’яти доларів. В рамках ініціативи COVAX вакцини для України будуть безкоштовними або за значно зниженою ціною. Для громадян – безкоштовні.

Це вакцина вироблена з використанням вірусних векторів на основі аденовірусу, що спричиняє застуду в шимпанзе. Вона містить генетичний матеріал коронавірусу, який допомагає імунній системі розпізнавати вірус.

Рекомендоване дозування – дві ін’єкції з інтервалом від 4 до 12 тижнів. Ефективність вакцини AstraZeneca коливається від 62% до 90% залежно від дозування.

У дослідженні, яке ще не отримало експертну оцінку, вчені заявили, що вакцина у 67% запобігає COVID-19 і майже на 100% захищає від тяжкого перебігу захворювання, що потребує госпіталізації. Також дослідники повідомили, що вакцина ефективна на 82,4% при введенні двох доз з інтервалом в 12 чи більше тижнів.

Чи є побічні ефекти?

Під час клінічних випробувань вакцини COVID 19 AstraZeneca виявили таке: дуже часто (може трапитися більше, ніж в однієї людини з 10) – слабкість, біль, почервоніння, свербіж, набряк або синяк в місці ін'єкції, загалом погане самопочуття, почуття втоми, озноб або відчуття лихоманки, головний біль, нудота, біль в суглобах або м'язах. Часто (з’являється рідше, ніж в однієї людини з 10) – гулька в місці уколу, висока температура, блювота, симптоми грипу, як-от висока температура, біль у горлі, нежить, кашель і озноб. Нечасто (трапляється до однієї людини зі 100): відчуття запаморочення, зниження апетиту, біль в животі, збільшені лімфатичні вузли,надмірне потовиділення, свербіж шкіри або висип.

Побічні реакції після другої дози були легшими і траплялися рідше, ніж після першої дози. Серйозних побічних реакцій на вакцину наразі мало.

Станом на 11 лютого у Великій Британії було введено більше 14,5 млн доз вакцин AstraZeneca та Pfizer (окремих даних щодо кожної вакцини немає).

Можна – не можна

Поки що препарат можна застосовувати тільки для пацієнтів 18+, проте виробник планує дослідити, наскільки вакцина ефективна для груп віком від 6 до 17 років. 

Спершу Греція, Німеччина, Франція та низка інших країн не рекомендували вакцинувати препаратом AstraZeneca людей старше 65 років через її можливу неефективність. Проте у ВООЗ запевнили, що вакцина від коронавірусу AstraZeneca безпечна і ефективна для людей цього віку.

У ВООЗ не рекомендують вакцинувати препаратом AstraZeneca: людей з важкою алергічною реакцією на будь-який компонент вакцини в анамнезі; людей, у яких спостерігається важка алергічна реакція при введенні першої дози вакцини;

Вакцину слід з обережністю призначати людям з тромбоцитопенією та будь-якими порушенням згортання крові або людям, які приймають антикоагулянтну терапію, оскільки після внутрішньом'язового введення у цих пацієнтів можуть виникнути кровотечі або синці. Вакцинацію варто відтермінувати для тих, хто страждає на гострі важкі фебрильні захворювання. Наявність незначної інфекції, як-от застуди і / або субфебрильної температури, не повинні затримувати вакцинацію.

Щодо вакцинації вагітних: у ВООЗ вважають, що через обмежені дані, вагітних варто вакцинувати в тому випадку, коли потенційні переваги щеплення переважають будь-які потенційні ризики для матері та плоду.

AstraZeneca – це друга вакцина, яку ВООЗ схвалила для екстреного використання після Pfizer.

Дозволена для екстреного використання в 45 країнах: в Європейському Союзі, Бразилії, Аргентині, Великій Британії, Мексиці та інших.

Вакцину можна зберігати, транспортувати та обробляти в нормальних умовах охолодження 2-8 °C протягом не менше шести місяців. Після відкриття упаковки вакцину слід використати якомога швидше протягом шксти годин. Під час використання може зберігатися при температурі від 2°C до 25°C.

Здоров’я усім!


Надрукувати   E-mail