Окупанти не пустили героя у рідне місто

1 лютого 1971 року в авіаційній катастрофі загинув льотчик-ас, неперевершений пілот-випробувач, двічі Герой Радянського Союзу, кавалер 15 бойових орденів, син татарського і українського народів Ахмет-Хан Султан. Він був представлений до третьої Золотої зірки Героя, але проти постав злий Генералісимус Сталін, який особисто контролював укази про нагородження.

''Вождь народів'' – грузин, але вважав себе ''рюським'' і ненавидів представників інших національностей, українців у їх числі. Про татар і казати нічого: він усіх їх виселив з Криму у 1944 році. Легендарному асу Другої світової війни ледь вдалося з допомогою впливових друзів врятувати батьків від розправи. Ахмет-Хан Султан здійснив 603 бойових вильоти, збив особисто 30 літаків противника різних типів і 19 у групових боях. З 1947-го по 1971-й – льотчик-випробовувач, єдиний серед пілотів країни випробував у повітрі 107 одиниць техніки, під час останнього польоту загинув разом з екіпажем. Йому було усього 50. Поховали льотчика-аса без згоди рідні на Новодівочому кладовищі Москви.

У 2014 році земляки з Криму мали намір відкрити на батьківщині Героя – у місті Алупка меморіальну дошку з позолоченим силуетом і українським текстом. Але російська анексія півострова завадила патріотичному наміру. І тоді ініціатори-прихильники патріота прийняли запрошення Кропивницької льотної академії Національного авіаційного університету встановити дошку на території академії: адже льотчик-ас у роки війни воював і у небі Кіровоградщини. Мені випало бути присутнім на урочистому відкритті пам'ятки 15 травня 2014 року. Пережиті враження пвідчуваю й сьогодні.

До речі, Національний банк у 2020 році випустив ювілейну монету номіналом 2 грн у зв'язку із 100-літтям від дня народження Ахмет-Хана Султана. Вічна пам'ять мужньому захисникові рідної землі.

Юрій Матівос


Надрукувати   E-mail