Ми сьогодні часто використовуємо слово орда, характеризуючи російську навалу. А чи знаємо, що насправді стоїть за цим словом і поняттям?
Столиця Золотої Орди (улусу Джучі) – місто Сарай-Бату (неподалік сучасного Волгограда).
Монголо-татарська держава постала в приазовських та прикаспійських степах в 1260-х рр. У 1360-1380 рр. внаслідок громадянських війн суттєво ослабилася центральна влада, а в 1390-х рр. вторгнення Тамерлана (Тимура Кульгавого) призводить до початку розпаду на окремі ханства.
Радянська історіографія виставляла історію Украни таким чином: напав у 1240 році Батий – спалив Київ, хто залишився живий, той утік у москву. В ХV ст. вже московити заново заселяли Україну – спасіба лєніну. Без лєніна ніяк. Щодо леніна жарт. Щодо решти – свята і преподобна правда від московських борзописців.
Виходило, що з 1240 по 1380 року (Куликовська битва) ніякої історії в Україні не було. Про існування Галицько-Волинської держави замовчувалося. І навіть той, хто цікавиться історією думав: от спасіба москві – ну, куда ж ми без них? Це монголи б і досі були тут... Фальсифікація історії була проставлена на найвищому рівні.
І от з 1984 року в Новоархангельську тривають розкопки татарського міста. Але ж не могло це місто бути саме по собі, а за ним аж до сучасної Польщі – пустка. Значить населення було і на Київщині, і на Поділлі, і в Поліссі. А значить життя колишньої Русі було і ХІІ, і в ХІІ, і в XIV ст. І ключова роль у відвоюванні цих земель не у московії. Зараз то ми точно знаємо, що Литва відвоювала у татар українські землі, а не московія. Про битви на Синіх Водах, на Лтаві. А в 1980-90 рр. учні шкіл ще за інерцією слухали байки про Льодове побоїще і Куликовську битву на уроках історії України.
Віталій Постриган