Кругла дата минула вже майже два роки тому, а подарунок, який ювіляри зробили самі собі, досі красується на видноті і кожен, хто його розглядає, зачудовується і захоплюється креативністю ідеї і вишуканістю втілення. Я побачила його кілька днів тому – реакція «WOW!» Що ж це за презент такий дивовижний?
Це галерея фоторобіт, виконаних майстрами з обласної спілки фотохудожників і працівниками Кіровоградської обласної бібліотеки і мені Дмитра Чижевського до 120-річного ювілею цієї книгозбірні. Автор ідеї Олена Гаращенко запропонувала створити серію фотосюжетів про героїв літературних творів українських класиків, сучасних письменників та авторів -земляків: Марка Кропивницького, Григорія Квітки-Основ’яненка, Миколи Гоголя, Лесі Українки, Софії Андрухович, Ольги Мігель та інших. Голохвастов, Мавка, баба Параска і баба Палажка, Солоха, Пацюк, циганка Аза були зняті в костюмах і антуражі, які повністю відповідали часу та місцю описаної авторами твору дії.
Фото зробили Олег Шрамко, Олег Кононенко, Андрій Кондратюк, Олеся Шведова, Тетяна Ященко, Олексій Пятишев. Але у кадрі зовсім не сцени зі спектаклів, як ви можете подумати. У тому-то й унікальність цих робіт, що моделями стали самі працівники бібліотеки і мені Чижевського!
Віра Бражнікова, Руслан Муталієв, Ірина Ритар, Валентин Боровиков, Світлана Приймак, Сергій Кудря, Тетяна Колєчкіна та інші, кого добре знають в обличчя постійні читачі, у гримі, рольовому вбранні на тлі продуманої фотохудожниками гри світла, тіні, кольорів та фокусів нагадували професійних кіноакторів у трейлерах до феєричних фільмів. Героям цих знімків довелося витримувати велику кількість дублів. Ті фото, що не помістилися у холі на третьому поверсі бібліотеки, увійшли до яскравого буклету «Натхненні книгою», присвяченому цьому фотопроєкту.
І другий момент, який надає цій галереї ексклюзивності – увесь одяг, декорації та реквізит на фото справжні. Жодного фотошопу!
Костюми для зйомок позичили в музично-драматичному театрі імені Кропивницького та театрі ляльок. А натуру шукали по місту – у музеях, кафе, у дворах храмів, у філармонії, дендропарку, на природі (княгиня Ольга блукає по скелях на Завадівці), просто у на вулиці (можна впізнати площу Героїв Майдану, а знаменитий аристократ із Вапнярки крутиться біля залізничного вокзалу).
Сам процес зйомок був настільки захоплюючим, що організатори та учасники досі згадують його з усмішкою:
– У героїв одного фотосюжету на столі вареники – їх наварила для зйомки моя сестра, – пригадує бібліотекарка Оксана Маламен. – По ходу зйомки моделі потроху їх з’їдали, але всіх проковтнути не встигли і по завершенню їх з апетитом дружно змела зі столу вся знімальна група.
– Ми для зйомок купували й інші продукти: капусту, кабачки, цибулю, – додає Тетяна Колєчкіна. – Іноді їжу для зйомки замовляли в кафе, а хліб приносили з дому, так само як і відра та інші побутові речі.
Бібліотека імені Чижевського вже давно не просто книгозбірня, а культурний центр міста Кропивницького, де в позакарантинні часи щодня щось відбувається: презентації, конференції, музичні концерти, засідання творчих спілок, вернісажі – іноді по кілька одночасно в різних залах. І у фотопроєкті «Натхненні книгою» працівники бібліотеки подають приклад нешаблонного підходу до фіксації знакових подій. Це значно крутіше, ніж стандартні фотоальбоми про весілля, випускні вечори та святкові ранки у дитячому садку з інтернетськими колажами-футажами.
Ніна Даниленко