«Полотна, яких ніколи не було»

У своєму будинку в Каліфорнії 8 червня помер президент Американсько-української ділової ради (USUBC), член Наглядової ради Міжнародного благодійного Фонд Музею Голодомору, великий друг України, меценат Морган Вільямс. Йому було 84 роки.

Американець за паспортом, він був великим патріотом України та багато зробив для міжнародного економічного та ділового розвитку нашої країни, для залучення інвестицій в українську економіку. А ще був щирим промоутером української культури та історії за кордоном.

На початку 1990-х років пан Вільямс опікувався питаннями сільського господарства в Україні та дізнався про Голодомор 1932—1933 років. А коли познайомився з дослідником Голодомору Джеймсом Мейсом, то відкрив для себе ще більше подробиць про страшну і вражаючу історію чужого народу. Перейнявся цим настільки, що почав колекціонувати твори живопису на тему Голодомору. Виявилося, що мистецьких робіт про це не так і багато: українські художники в 1990-ті роки все ще боялися звертатися до цієї проблематики.

Тоді він став заохочувати українських художників до цього. Картина за картиною і почалася вимальовуватися збірка, якій сам Морган Вільямс дав назву «Полотна, яких ніколи не було». За аналогією з Голодомором, якого для світової спільноти довгий час теж «не було», оскільки Радянський Союз правду про нього замовчував і приховував. Зараз колекція нараховує близько двох тисяч одиниць – картин, гравюр, плакатів і марок про Голодомор.

Ця колекція неодноразово експонувалася в Україні та світі, розповідаючи мовою живопису правду про геноцид українців. «Дуже й дуже важливо наочно розповідати про цю трагедію, оскільки зображення варті більше, ніж тисячі слів», – наголошував Морган Вільямс.

Ми теж мали честь приймати експонати цієї колекції в нашому музеї. Так, у 2018 році експонували виставку плакатів. А в минулому році у Залі пам’яті був виставлений триптих київських художників Тараса та Юрія Гончаренків «Геноцид 1933», що викликав незмінний інтерес відвідувачів. Дякуємо за можливість бачити і показувати ці експонати в нашому музеї…

Ми завжди будемо з шаною та вдячністю згадувати пана Моргана Вільямса та зусилля, яких він докладав, щоб у світі більше знали про трагедію українців 1932—1933 років. І пам’ятатимемо його як надійного друга України, чиє щире серце завжди відгукувалося на чужий біль.

«Батько наш любив Україну й український народ. Нас втішає усвідомлення того, що за ним сумуватиме так багато членів спільноти. Слава Україні!», – написав Дарен Вільямс, син пана Моргана.

Щиро співчуваємо великій родині Моргана Вільямса – а це дружина, четверо дітей, десятеро онуків, троє правнуків – та всім, хто знав і шанував покійного. Це велика втрата для всіх нас і України.

Вічна пам’ять…

Музей Голодомору


Надрукувати   E-mail