Відбулася презентація історико-краєзнавчої книги "Роки боротьби на Єлисаветчині. 1920". Це вже третя книга в цій серії, попередні дві розповідали про події 1918 і 1919 років. Загалом, серія приурочена 100-річчю Української революції 1917-1921 рр.
Кожна з трьох книг має свою присвяту. Перша книга серії "Роки боротьби" була присвячена історику, краєзнавцю Сергію Шевченкові, друга – Віктору Філоретову, деканові істфаку. Вони обидва були вчителями Романа Бойка, який закінчив історичний факультет, і ось третій том присвячено Романові, який, на жаль, рівно рік тому трагічно пішов з життя. Пам'ять Романа вшанували хвилиною мовчання.
"Найкраще вшанування – це книга, – сказав у своєму вступному слові автор-упорядник Юрій Митрофаненко. – Якби Роман був живий, він був би з нами тут на презентації. Він мав дві попередні книги з автографами". Його дружина Олена Бойко розповіла про активну громадянську діяльність та захоплення свого чоловіка книгами, про той вплив, який він справив на неї та на дітей (а їх у Романа й Олени троє).
"Це видання побачило світ завдяки обласній програмі книговидавництва", – сказала Тамара Саміляк, директорка видавництва «ІМЕКС», яке видало книгу. А заступниця голови ОДА Світлана Лобанова наголосила на важливості підтримки культурних проєктів владою.
Кожен із співавторів – Віктор Сергеєв, Марина Долгіх, Роман Базака та Юрій Митрофаненко розповіли про розділи, над якими працювали. У книзі йдеться про українських повстанців, що боролися проти червоних і білих окупантів. Автор першого розділу Юрій Митрофаненко зазначив, що по території нашого краю проходив обоз Першого зимового походу. Він назвав населені пункти й учасників та його вплив на місцеве населення. Музикознавець і краєзнавець Марина Долгіх окреслила стан музичної культури Єлисаветграда 1920 року. У місті було чимало митців і ставлення до них влади можна назвати моральним терором. Вони змушені були реєструвати власні інструменти, їх зараховували до класу інтеліґенції, що на той час прирівнювалося до контрреволюції.
Згадали також і про приїзд капели Кирила Стеценка до Єлисавета та Павла Тичину, що описав ці гастролі. Роман Базака проаналізував пресу тих часів та висвітлення в ній цієї боротьби.
– В основу моєї глави під назвою "Музичні митці під пильним оком ЧК: на межі життя і смерті" увійшли архівні матеріали, по яких не встигла пройтись рука перлюстратора: мандати на конфіскацію, заяви власників, анкети тотального контролю, публікації преси з пересторогами потрапити за непокору на суд Ревтрибуналу, – розповіда пані Марина.– Видання вийшло об'ємне, промовисте й трагічне. Хочеться кричати: люди, це не повинно повторитися! Читаймо історію, щоб творити сучасність вільно, демократично, на національних рейках!
Олександр Ратушняк
На фото: під час презентації – співавтори (зліва направо): Марина Долгих, Роман Базака, Віктор Сергеєв, Юрій Митрофаненко, видавець Тамара Самиляк; виступає Олена Бойко