Рідна українська, але здебільшого спілкуються російською

52% опитаних українців проти того, щоб діти у школах вивчали російську мову. 42% підтримують збереження викладання російської мови в українських школах, свідчать дані опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології.

Утім, переважна більшість з тих, хто підтримує викладання російської, хотіли б, щоб цій мові відводили стільки ж або менше часу, ніж іншим іноземним. 6% вважають, що російській мові треба приділяти більше часу, ніж іншим іноземним, а 3% впевнені, що російську потрібно вивчати на рівні з українською. Щодо російської літератури, то опитування фонду "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва показало, що більше третини українців (38%) вважають, що російську літературу не повинні вивчати у школах.

Згідно з опитуванням, найбільша кількість прихильників цієї точки зору знаходиться на заході України, а на півдні найменше. Приблизно 28% респондентів обрали опцію "не відмовлятися від авторів, твори яких вважають світовою класикою", залишаючись популярною. Лише 7% опитаних виступили за те, щоб продовжувати вивчати творчість російських авторів, як і раніше. Як показало опитування, молоді люди найчастіше не хочуть бачити російських авторів у шкільній програмі. 

Соціологи зазначають, що у порівнянні з 1998-м та 2009-м роками ставлення українців до вивчення російської у школах суттєво змінилися. Водночас у 1998-му людей взагалі не питали, чи треба вивчати російську, натомість запитували, скільки часу їй приділяти.

Кількість людей, які вважають, що російську мову треба взагалі виключити зі шкільних програм, зросла у кожному регіоні.

Щодо ставлення українців до російського та російськомовного культурного продукту, 41% українців зізналися, що до повномасштабного вторгнення часто споживали російський культурний продукт. Ще близько 45% споживали його, але дуже рідко. Лише близько 10% респондентів сказали, що практично не цікавилися російським культурним продуктом. Після початку повномасштабної війни більшість українців продовжили спожи вання культурного продукту росії в основному в силу звички. Водночас більше половини опитаних (53%) вважають, що українцям недоречно створювати російськомовний культурний продукт.

В опитуванні також було поставлено питання про мовні уподобання українців. Відповідно до відповідей, 71% респондентів використовують українську мову у повсякденному житті, що на 7% більше, ніж минулого року. Одночасно рівень використання російської знизився на 10%.Кількість тих, хто вважає українську мову рідною, зросла з 77% у 2021 році до 87% у 2022 році. Проте, частина опитаних, яка вважає українську рідною, вдома здебільшого спілкується російською.

За матеріалами ЗМІ


Надрукувати   E-mail