Ще один погибельний мікрон, тільки з О

Десь у Африці вилупився на нашу голову ще один штам корони – «Омікрон». Це 15-та літера грецького алфавіту. Попередні 12 уже зайняті іншими штамами. 13 та 14 букви алфавіту у ВООЗ (Nu та Xi) пропустили. Nu – щоб уникнути плутанини зі словом новий (new). Xi, за словами ВООЗ, щоб уникнути дискримінації: Xi – це поширене прізвище у Китаї, а також буква збігається з ім'ям лідера Китаю Сі Цзіньпіна.

Станом на кінець листопада "Омікрон" виявили щонайменше у 17 країнах. В Україні його поки що не зафіксували. Однак, минулої середи Кабмін ухвалив рішення: з 3 грудня закрити в’їзд в Україну іноземців та осіб без громадянства з низки країн, де наразі зафіксовано поширення нового штаму коронавірусу "Омікрон".

Однак присутність "Омікрону" у країні – лише питання часу, оскільки вчені підозрюють, що штам швидко передається, а кількість його мутацій потенційно може спричинити спалах захворювань. Наразі не зрозуміло, де з'явився цей варіант штаму, але 24 листопада першими про нього повідомили південноафриканські вчені. Згодом "Омікрон" виявили в Гонконзі, Ботсвані, Ізраїлі, Бельгії та інших країнах.

У ВООЗ припускають, що "Омікрон" виник внаслідок мутації у людини із ослабленим імунітетом. Наразі лікарка з Південної Африки Анжеліка Кутзі, яка лікувала пацієнтів з "Омікроном", каже, що хворі відчували втому, ломоту в тілі та легкі головні болі. Крім того, хвороба у пацієнтів проходила без втрати смаку нюху та без значного падіння рівня кисню, як це буває із "Дельтою".

Коли людина стикається з вірусом SARS-CoV-2, імунні клітини організму виробляють антитіла, які націлені на шипоподібний білок – частинку, яку вірус використовує для прикріплення до білка рецептора ACE2 на людських клітинах, щоб проникнути у них. Коли антитіла зв'язуються із шипоподібним білком, вони блокують вірус. Оскільки шипоподібний білок необхідний для інфікування, вакцини проти COVID-19 використовують його для тренування імунної відповіді організму.

Лише у шипоподібному білку "Омікрона" є 32 мутації, які можна розділити на три групи, вважає Олів'є Шварц, вірусолог та імунолог в Інституті Пастера у Франції. "Наразі у нас є всі ознаки того, що вакцини, як і раніше, ефективні у запобіганні важких захворювань та/або ускладнень", – каже Ян Санне, фахівець з інфекційних захворювань з університету Вітватерсранда в Йоганнесбурзі, Південна Африка. Утім, за його словами, даних ще мало.

У ВООЗ наголошують, що вакцини, як і раніше, мають вирішальне значення для зменшення ризику важких захворювань і смерті. 

Європейський центр профілактики та контролю захворювань (ECDC) вважає, що новий варіант коронавірусу "Омікрон" може спричинити більше половини всіх заражень COVID-19 у Європі протягом кількох місяців, але в регіоні поки що не виявлено жодного випадку серйозного захворювання.

За матеріалами ЗМІ


Надрукувати   E-mail