Таємниця його загибелі досі не розкрита

5 листопада, виповнилося б 60 років Вадиму Бойку – яскравій українській зірці тележурналістики, народному депутатові України І-го скликання (1962-1992).

Він прожив лише неповні 30 років і був, мабуть, першим журналістом, який загинув у незалежній Україні. Народився Вадим Бойко в Світловодську на Кіровоградщині. Із золотою медаллю закінчив школу. Навчався на факультеті журналістики Київського державного університету ім.Т.Шевченка. Після закінчення університету з відзнакою у 1984 р. мав можливість стати власкором по Україні газети "Комсомольская правда", але добровільно поступився цим тоді престижним місцем колезі Ользі Мусафіровій.

З 1984 р. працював редактором програми "Молодіжна студія "Гарт"" на Українському телебаченні, яка була найпрогресивнішою телевізійною програмою того часу на УТ, ковтком свіжого повітря. Час показу "Студії "Гарт"" постійно відсували все ближче до ночі, вона мозолила очі владі, але люди чекали і дивилися її. Ведучих працювало кілька, але передачі, які вів Вадим Бойко, були найяскравішими. Їх чекали і обговорювали. Найвідоміші його сюжети "Про Голодомор в Україні 1932-1933 років", "Перепоховання в Києві Василя Стуса", "Правда про Чорнобильску трагедію". Гострі публіцистичні матеріали Вадима Бойка друкували столичні і зарубіжні газети.

Він рішуче виступав за справжню свободу слова, становлення конкурентноспроможного українського телебачення, проводив журналістські розслідування в пошуках золота КПРС, загубленої бібліотеки Ярослава Мудрого. Він порушував теми, про які тоді боялися говорити.

Вадим Бойко був яскравою непересічною особистістю, талановитим журналістом. Багато людей пам'ятають, як пізнього вечора в лютому 1992 р. на УТ-1 прорвався Степан Хмара і приголомшив тих, хто ще не спав, страшною звісткою про загибель Вадима Бойка.

Чи повірили Президенту Л.Кравчуку, який на всю країну оголосив, що Вадим Бойко загинув від вибуху телевізора в своїй кімнаті гуртожитка на вулиці Довженка в Києві. Такого вибуху, що перекриття прогнулися.

Кримінальну справу за фактом загибелі журналіста відкривали тричі. І тричі закривали, кваліфікуючи як нещасний випадок.

Колеги і друзі Вадима Бойка стверджували, що його загибель не була випадковою. На той час він вів розслідування куди поділися гроші КПУ, після її заборони Президією Верховної Ради УРСР.

З прізвища Вадима Бойка починається сумний список загиблих журналістів на стелі пам`яті, що відкрита в Києві в 2005 р. Вже посмертно Вадим Бойко був нагороджений орденом Литовської республіки за сюжет про події в Литві. На його честь у Кременчуці і Світловодську названо вулиці, на яких встановлені барельєф і пам'ятна дошка. На Полтавщині засновано іменну обласну премію, а також Всеукраїнський конкурс молодих журналістів пам’яті Вадима Бойка.

За матеріалами з відкритих джерел


Надрукувати   E-mail