Справжньою і єдиною родзинкою мистецького життя сучасної Олександрії протягом років була мистецька галерея «VashArt». Місце, де кожен сантиметр просякнутий ароматом масляної фарби, де народжується й живе дух творчості. А ще тут – аромат свіжозвареної кави, що загострює бажання творити. У жовтні 2021 року єдина у місті галерея відзначила маленький, але й великий ювілей – п’ять років із дня заснування.
Галерея розташована по вулиці Д. Чижевського, у приміщенні, де до 1970 року діяла ґудзикова фабрика і розміщувалося Українське товариство сліпих. Незрячі люди напомацки працювали на фабриці, виготовляючи ґудзики з мушлі. Саме приміщення побудоване наприкінці 19 століття як житловий будинок для євреїв. А з 1934 року тут почала працювати фабрика олександрійських ґудзиків.
Ґудзик… така малесенька частинка нашого одягу, яку мало не витіснила змійка. Проте ґудзик – це завжди вишукано і стильно, це класика, яка стала незамінною у деталях одягу різних століть. Ірина Кваша, засновниця і власниця галереї, з гордістю розповідає про те, як саме завдяки ґудзикам вона з командою друзів і небайдужих олександрійців заробили перші гроші для створення галереї.
Ще якихось п’ять років тому це приміщення було звичайною пусткою неподалік центра міста, але в такому жахливому стані, що його ніхто не брав ані в оренду, ані на перебудову. Все починалося із сувенірів, такого собі хендмейду, прикрас та предметів інтер’єру ручної роботи, основною декорацією яких стали ґудзики. Засновниця виготовляла їх та продавала по 50 грн, відразу зазначивши мету: гроші збирають на ремонт і облаштування картинної галереї. Згодом почали відгукуватися олександрійці, чиї родичі працювали на ґудзиковій фабриці і хто вдома мав цілі колекції ґудзиків – усі несли Ірині Кваші, яка з командою поступово облаштовувала галерею. Покинуте приміщення потребувало чимало зусиль та коштів для відновлення. Жителі міста допомогали і матеріалами, і фізично. Були й меценати, які надавали кошти, аби жила історія про ґудзикову фабрику, аби місцеві художники мали власний осередок творчості та розвивалася культура міста.
Сьогодні ж відбулося переформатування назви на Art Goodzik, бо саме при галереї існує єдиний в Україні музей гудзиків!!! У світі всього-на-всього діє до десяти музеїв ґудзиків. І один з них – в Олександрії, колишньому шахтарському містечку, яке, як виявилось, має ще й славну ґудзикову історію, яка тепер живе у стінах галереї Art Goodzik.
Зараз у галереї тривають виставки юних і досвідчених художників і з Олександрії, і з інших міст України. Тут відбуваються фотосесії, різноманітні тренінги та презентації, функціонують гуртки для дітей, які прагнуть реалізуватися у художній справі. Засновниці Ірині Кваші вдалося, здавалося б, неможливе – створити й розвивати один з найяскравіших культурних магнітів міста.
Аліна Шевченко