Там, де хуліганить паличка Коха

Завідувачка відділу управління та протидії туберкульозу Центру громадського здоров’я Яна Терлеєва під час брифінгу в Медіацентрі повідомила, що найвиші показники захворюваності на туберкульоз в Україні мають Одеська, Кіровоградська, Дніпропетровська, Закарпатська та Волинська області.

У нас поширюється саме лікарсько-стійкий (мультирезистентний) туберкульоз – той, що не піддається стандартним методам лікування. "Підкреслю, що зараз в умовах повномасштабної війни, тривалого стресу, довгого перебування у підвальних приміщеннях, зубожіння населення, також того економічного стану, в якому перебуває наша країна, ми маємо високий рівень захворюваності серед країн європейського регіону", – сказала представниця ЦГЗ.

Яна Терлєєва зауважила, що усі регіональні протитуберкульозні центри залучені до інноваційного лікування. Водночас не всі українці знають, що ця хвороба виліковна. "Ми бачимо ефективність лікування 89%, це дуже хороший показник. Але значна кількість пацієнтів мають занедбану форму і надати допомогу їм значно важче. З одного боку, це пов’язано з тим, що ці люди не звертались за медичною допомогою під час COVID-19, а з іншого боку – з пізнім зверненням через обмеження, пов’язані з війною. За даними МОЗ, близько 20% населення на прифронтових, деокупованих територіях мають обмежений доступ до медичної допомоги", – каже Терлєєва.

Щоб виявляти й лікувати туберкульоз, в Україні використовують різні технології, зокрема мобільні амбулаторії. За словами Терлєєвої, у 2023 році середній термін призначення лікування становив шість днів від моменту виявлення хвороби. "Це доволі хороший показник, враховуючи кількість тривог, логістичні обмеження. Але ми хочемо ще скоротити цей термін, щоб якомога швидше виявляти хворобу і людина отримувала лікування відразу після появи симптомів, щоб перервати подальше передавання туберкульозу", – додала посадовиця.

Загалом за останній рік захворюваність на туберкульоз у світі зросла на 4% і на це, зокрема, вплинула пандемія COVID-19, додав заступник міністра охорони здоров’я, головний державний санітарний лікар Ігор Кузін.

У 2023 році в Україні зареєстрували близько 20 тисяч випадків туберкульозу, 640 з них – серед дітей. "Україна була серед лідерів за новими випадками туберкульозу, причому не лише чутливого, а й мультирезистентного. Для України це проблема ще актуальніша, бо є певні складнощі з безпековим питанням, не завжди можливо запустити повний комплекс профілактичних програм", – сказав Кузін.

Водночас Україна вже кілька років працює за протоколами ВООЗ та використовує європейські практики, запевнив санлікар. За його словами, завдяки інноваційним препаратам пацієнтів з мультирезистентним туберкульозом можна вилікувати за 6-9 місяців (раніше – 18-24 місяці).

У МОЗ вкотре закликали якомога швидше звертатися за медичною допомогою, якщо ви помітили симптоми туберкульозу.

Чим відрізняється туберкульоз і COVID-19?

У Центрі громадського здоров’я пояснили, як розрізнити симптоми хвороб. Якщо не робити рішучих кроків у боротьбі з туберкульозом, смертність від нього зросте у два рази на фоні пандемії COVID-19, наголошують у МОЗ. Причина такої ситуації, наголошують фахівці, у схожості симптомів COVID-19 і туберкульозу.

 

Початок захворювання

При туберкульозі: зазвичай поступовий.

При COVID-19: зазвичай гострий.

Підвищення температури тіла

При туберкульозі: зазвичай незначне – 37°С, 37,2°С;

при важких формах – виражена лихоманка.

При COVID-19: зазвичай виражена лихоманка:

  • при легкій формі 38°С;
  • при важкій – понад 38°С.

Підвищена пітливість вночі

При туберкульозі: характерна.

При COVID-19: нехарактерна.

Зниження маси тіла без причини

При туберкульозі: характерно.

При COVID-19: не характерно.

Головний біль

При туберкульозі: не характерний.

При COVID-19: характерний.

Біль у горлі

При туберкульозі: не характерний.

При COVID-19: характерний.

Кашель

При туберкульозі: триває понад два тижні; періодичний, найчастіше з мокротинням.

При COVID-19: зазвичай постійний кашель, переважно сухий.

Задишка

При туберкульозі: з’являється при фізичному навантаженні, виражена задишка спостерігається при важких формах.

При COVID-19: не характерна для легкої форми, з’являється при середній або важкій формі.

Кровохаркання

При туберкульозі: спостерігається при важких поширених формах.

При COVID-19: можливе при важкій формі.

 

За матеріалами УП


Надрукувати   E-mail