Лита Могила – унікальна археологічна пам’ятка. Це – скіфський царський курган 2-ї половини VII століття до н. е. Вперше розкопана у 1763 році учасниками експедиції, за наказом тодішнього губернатора Новоросійського краю О. Мельгунова. На глибині 2-х метрів під кам’яними плитами було знайдено залізний меч з окутим золотом руків’ям та вкритими золотом дерев’яними піхвами, прикрашеною зображеннями фантастичних тварин у передньосхідному стилі, срібні деталі від асірійського палацевого табурету, золота діадема, 17 масивних золотих бляшок із зображенням орла з петлями на звороті, пластинки із зображеннями мавп, птахів, бронзова застібка з голівками левів на кінцівках і 40 бронзових наконечників стріл.
Той орел із золотих пластинок став одним з основних елементів герба нашої області. Давно вже йшлося про те, що на місці унікального кургану – між селами Копані та Топило Знам’янського району, слід встановити пам’ятний комплекс. Роботи розпочалися минулого року. Їм передувала робота Центральноскіфської експедиції Інституту археології НАН України. У ній беруть участь науковці з Києва, Черкас, Кропивницького, Кривого Рогу, а також студенти Центральноукраїнського педуніверситету та Києво-Могилянської академії.
І ось – пам’ятний комплекс відкрито. А це – 28-метровий курган, на вершині якого встановлено статую скіфського воїна. Висота цієї статуї – один метр сімдесят сантиметрів, вага дві тони. Вона з червоного граніту. Перед курганом встановили стелу, де коротко викладено історію кургану. На вершині стели – зображення того ж орла, на зворотньому боці —лежачого оленя, фігура якого часто зустрічається у давніх артефактах нашої території. Цей комплекс окоштував обласному бюджету 3,6 млн. гривень.
У 1892 році курган досліджував історик і краєзнавець Володимир Ястребов, а у 90-их роках минулого століття – відомий у нашому краї історик Нінель Бокій. Як відомо, саме ця пам’ятка фактично відображає час появи скіфів у степах сучасної України. Вона дала початок науковому вивченню старожитностей в Східній Європі та вітчизняній археологічній науці. На гербі та прапорі Центральноукраїнського регіону також зображено знахідку з кургану – золотого степового орла із так званого Мельгуновського скарбу. Більшість знахідок зі скарбу Литої Могили, на жаль, зберігаються не в Україні, а у Ермітажі (Санкт-Петербург).
Світлана Орел