Земній цивілізації тисячі й тисячі років, але в її історії ви не знайдете жорстокішого політичного режиму, яким був більшовицький у минулому столітті. Про це написано чимало книг багатьма мовами, картин, створені фільми, але факти, документи і фото вражають і приголомшують. 20 мільйонів репресованих – це кожен 12-13-ий громадянин країни. Ще факт: до річниці Жовтневої революції капітан цих репресивних органів за кілька днів однією рукою розстріляв 1111 ув’язнених. Людська психіка спроможна таке витримати?
У обласному краєзнавчому музеї 2 вересня, в день завершення Другої світової, відкрито інформаційно-просвітницьку виставку «Тріумф людини: мешканці України, які перемогли ГУЛАГ». Виставка створена Українським інститутом національної пам'яті спільно з Центром досліджень визвольного руху та Національним музеєм-меморіалом жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького». Двадцять плакатів про сімдесят літ радянської влади – від Леніна до Лук’яненка, який написав Акт про державну Незалежність. Але акцент плакатної епопеї у назві її: українці перемогли ГУЛАГ (Главное управление лагерей), який формально перестав існувати в роки хрущовської відлиги, а фактично діяв до української Незалежності. Цю імперію зла розвалили українці: в усі роки в радянських концтаборах, бупрах (будинок примусових робіт) і тюрмах найбільше було українців. Ми маємо про це знати, щоб бути певними своєї сили.
І вже серед відомих і знаних, хто виступав проти більшовицької неволі, шукаємо на тих плакатах імена центрально-українського регіону, шукаємо і знаходимо: Винниченко, Кондратюк-Шаргей, Стус, Негретов, Чорновіл… Цей список слід наповнювати багатьма знаковими іменами наших земляків. Виставка після двох тижнів перебереться у публічні обласні бібліотеки, а з жовтня помандрує усіма районами області. Ось там при цих плакатах треба розгортати шеститомник «Реабілітовані історією. Кіровоградська область». Аби відвідувачі знали: той більшовицький сатанізм гарцював не тільки на Соловках і Колимі, у Києві й Зінов’євську, а в кожному містечку і селі. Пом’янімо жертв, подякуймо борцям.
І знаймо: які б смерчі не вирували над рідною землею, скільки б не докладали зусиль недруги й вороги, а верх візьме добро, правда, національний дух. Ще кілька десятиліть тому імена тих, кого нам представляє виставка «Тріумф людини», були засипані піском ганьби й забуття, а сьогодні їхніми іменами названі вулиці, майдани, школи, музеї… Слава людині, яка перемогла ГУЛАГ!
Василь Теліжан