Центральній районній бібліотеці Чижевського в Олександрії бути!

Про ліквідацію Центральної районної бібліотеки ім. Д.І.Чижевського в Олександрії Кіровоградської області офіційно стало відомо в останній день минулого року. Як зізнаються працівники, вони не пішли святкувати Новий рік, а пішли плакати. Ліквідаційний процес вже розпочато, і навіть визначено термін для ліквідації – два місяці…

Олександрійська Центральна районна бібліотека існує 72 роки. Заклад розташований у будинку, в якому колись проживав Дмитро Іванович Чижевський — відомий на всю Україну і далеко поза її межами літературознавець, енциклопедист, вчений-славіст, і головне — великий книголюб. Він народився у Олександрії, а помер у Німеччині. Але й живучи на чужині, наш земляк завжди переймався українською культурою. То чому ж у Німеччині відкрито і музей, і бібліотеку імені Дмитра Чижевського, а у місті, де він народився, була бібліотека, але її от-от ліквідують?

Офіційна причина закриття бібліотеки — нестача фінансування у зв’язку із децентралізацією міст і сіл в Україні. Рішення про ліквідацію бібліотеки було прийнято Олександрійською районною радою, без розпорядження Міністерства культури та інформаційної політики України. Чи вивчили депутати питання достатньо глибоко ? Чи знають вони історію цього будинку? Виходить, одним підняттям рук можна вирішити долю цілого історичного культурного закладу та його працівників.

Чому мені у 15 років так важлива доля цієї бібліотеки? Вперше я тут побувала у 12 років, будучи семикласницею. Тоді я поїхала на конкурс «Книгоманія», представляти улюблену книжку. Із першого разу мене вразив колектив працівників цієї бібліотеки: добрі, щирі, обізнані у своїй справі жіночки, які утримують цілу історичну пам’ятку, важливу для міста і всієї держави. Колективу бібліотеки вдалося реставрувати стінку із плиткою такою, як вона була ще за життя у тому приміщенні Дмитра Чижевського (на фото). Також у бібліотеці вони облаштували ігрову сенсорну кімнату для дітей з вадами зору та розвитку. Їм вдалося виграти кілька грантів для оснащення бібліотеки сучасною технікою. Вони організовували майстер-класи декоративно-ужиткового мистецтва, приклали максимум зусиль, щоб радувати маленьких і дорослих жителів міста цікавими заходами.

Вони — бібліотекарі, люди, віддані усією душею своїй справі, робили все це не для того, щоб хтось знищив їхню багаторічну працю одним рішенням! Навчаючись у 9 класі, я видала свою книжку і презентувала її, звичайно ж, у Центральній районній бібліотеці імені Дмитра Чижевського. Отож, я знаю бібліотеку якого рівня відстоюю. Навряд хтось розуміє, що значить закриття бібліотеки для автора, адже для нього — це не просто культурний заклад, а осередок його творчості.

Олександрійська міська рада не бере на свій баланс бібліотеку через відсутність листа-звернення від районної ради та стверджує, що в Олександрії вже більш ніж достатньо бібліотек, а ця — не потрібна ані іншим новоутвореним громадам, ані Олександійській, на території якої вона знаходиться.

Я не можу допустити закриття осередку своєї творчості! Тому із проханням переглянути рішення Олександрійської районної ради я особисто зверталася до голови Кіровоградської обласної державної адміністрації Андрія Назаренка. Отримала у відповідь обіцянку про доручення розібратися. Також писала листа до Міністерства культури та інформаційної політики Звідти мені повідомили, як мають діяти працівники бібліотеки. Міністрество культури стверджує (цитую): «…У разі прийняття рішення про необхідність ліквідації чи реорганізації зазначених закладів, до МКІП має звернутися територіальна громада, якій будуть передані ці заклади культури…».

Отож, щиро сподіваюся, що міська рада Олександрії відреагує на цю ситуацію і правомірно вирішить долю культурного закладу.

Аліна Шевченко, учениця 10 класу Ізмайлівського ЗЗСО, читачка Центральної бібліотеки ім. Д.І. Чижевського, м. Олександрія

P.S. Ми приєднуємося до тривоги, висловленої Аліною Шевченко і звертаємось до новообраного голови міста Сергія Кузьменка з проханням звернути увагу на цю ситуацію. Адже йдеться не просто про рядову бібліотеку. Це – будинок родини Чижевських, де бувало багато людей, сьогодні відомих світові. Ці імена роблять честь Олександрії і святий обов’язок міста зберегти і примножити цю пам’ять.

Що буде з будинком, якщо бібліотека припинить діяльність?


Надрукувати   E-mail