У Кропивницькому дотла згоріло тюльпанове поле

Які ще тюльпани в серпні, вони ж у квітні-травні цвітуть, скажете ви. А це не ті тюльпани, що ви подумали. Це ті, згадка про які збереглася лише в назві транспортної зупинки на вулиці Холодноярській (лівобережна Лелеківка).

«Радгосп «Тюльпан» зветься та зупинка. Слово радгосп незрозуміле вже двом поколінням (окрім тих, хто цікавиться історією). Та й у реалі ніякого «Тюльпану» давно не існує – лише залишки споруд та бур’яни. У радянські часи тут були теплиці та плантації по вирощуванню декоративних квітів. Угіддя квітникарів простягалися аж до берегів ставка напроти турбази «Гірник». За багато років ці круті схили заросли соснами, дубками, іншими деревами та кущами, а також квітами й травами по пояс. А тепер там на території 3-4 гектари всі дерева чорно-оранжеві. А земля – антрацитового кольору з нудотним запахом згарища. Картина дещо схожа на ту, що лишається після сповзання вулканічної лави. Які могли бути причини пожежі?

Якщо зважити на те, що з 14 липня по 24 серпня в Кропивницькому не випало жодної краплі дощу, то досить було крихітної іскорки від недопалка чи недбало загашеного багаття, щоб суха трава зайнялася і вогонь стрімко пішов гуляти по схилу. За даними управління ДСНС України у Кіровоградській області, в обласному центрі з 1 по 24 серпня суха трава горіла на Далекосхідному цвинтарі, по вулицях Луганській, Чернишевського, Євгена Подолянчука, В. Пермській, провулку Сосновому, Завадівській, Акомолінській, Зарічній, Другій Залізничній (двічі), на селищі Новому, проспекті Промисловому, Мотокросній (двічі), генерала Кульчицького (тричі).

З іншого боку, закрадається підозра, що дерева хотіли попалити, аби згодом їх легше було викорчувати. Для чого? А ділянка на пагорбі між дачами та тюльпанівським схилом, якщо вірити кадастровій карті, призначена для «ведення товарного сільськогосподарського виробництва»! Ото можна розбагатіти на «товарі», вирощеному на белебні площею 355 на 70 метрів!

Так чи інакше, мальовничої дикої місцини у межах Кропивницького вже нема. Як нема і жодної зеленої зони, яка з’явилася б у місті після 60-х років минулого століття, коли були висаджені соснові масиви. І багато з них уже заплановані під індивідуальну забудову та інші потреби…

Зоя Красінська


Надрукувати   E-mail