У розумівському храмі молитва звучала українською. Громада у роздумах…

7 квітня, у день великого релігійного свята – Благовіщення Пресвятої Богородиці – у Хрестовоздвиженському храмі села Розумівка, що в Олександрівській громаді, вперше за кілька десятиріч богослужіння провели священники ПЦУ на чолі з Архієпископом Кропивницьким і Голованівським Марком.

На ньому були присутні місцеві жителі та приїжджі з Олександрівки і Кропивиницького. Архієпископ Кропивницький і Голованівський Марк звернувся до розумів чан і пояснив: аби богослужіння тут і надалі проводили священники Православної церкви України, слід створити релігійну громаду. На цьому наголосив і і священник Православної церкви України Микола, який править службу у сусідньому селі Івангород. Створення нової громади – дійсно важливе питання. Адже вона матиме можливість претендувати на використання цього храму, а, отже, у храмі звучатиме молитва нашою українською мовою.

Коментувати ситуацію, чи мають бажання віряни села все ж створити нову релігійну громаду, староста Розумівки та Миколаївки Микола Христенко у телефонній розмові відмовився, порекомендувавши з цього приводу звернутися до департаменту культури Кіровоградської обласної військової адміністрації, який давав дозвіл на це одноразове богослужіння. Він лише коротко сказав: «Рішення ухвалять після обговорення. Все у процесі».

Як з’ясувалося, раніше приміщення використовувала Українська православна церква, у якої договір оренди закінчився ще у 2018 році, але лише зараз він не був продовжений.

За неофіційною інформацією, священник УПЦ московського патріархату – отець Міхаїл, який у Розумівці правив близько двадцяти років, службу тепер проводить вдома. І ніби то ні він, ні його віряни бажання переходити до Православної церкви України не мають. Думки жителів села дійсно розходяться, одні – за ПЦУ, інші мають бажання все ж залишитися в УПЦ московського патріархату…

Варто додати, що на сьогодні Хрестовоздвиженська церква – єдина пам’ятка архітектури, яка є в обласній власності і яка підконтрольна громаді області.

Як стверджує Вікіпедія, кам'яний храм в ім'я Воздвиження Чесного Хреста було закладено 3 травня 1833 року замість колишньої дерев'яної на місці поховання учасника російсько-французької війни, генерала від кавалерії Миколи Миколайовича Раєвського. Генерал заповів поховати його саме на цьому пагорбі, оскільки ця частина родового маєтку нагадувала йому про місця колишніх боїв.

Будівництво велось за ініціативою старшої доньки Раєвського Катерини коштом її чоловіка, декабриста Михайла Орлова, а також частково коштом бойових друзів Миколи Миколайовича.

Остаточно будівництво було завершене лише в 1855 році, що пояснюється значною вартістю споруди. Церква отримала назву Хрестовоздвиженської, оскільки Микола Раєвський народився 14 вересня і помер 16 вересня (за старим стилем) — дні, коли в православ'ї святкують Воздвиження Хреста Господнього. Поховання Раєвського накрили кам'яним циліндричним пантеоном, розміщеним у центрі просторого склепу під храмом.

Як відомо, 5 січня 2019 року Вселенський патріарх Варфоломій у Стамбулі підписав Томос — документ про незалежність Православної церкви України. Вона стала однією з 15 самостійних православних церков світу. Українську православну церкву московського патріархату Верховна Рада зобов’язала переназватися, вказавши свою приналежність до Росії. Закон набрав сили 27 грудня 2018.

Нині на Кіровоградщині є 115 храмів Православної церкви України і 295 – Української православної церкви (російського патріархату). З 2019 року, відколи Україна отримала Томос про автокефалію, до початку повномасштабної війни, до ПЦУ перейшли п'ять громад від УПЦ. Після 24 лютого 2022 року — вісім.

На Олександрівщині, зокрема, зараз діють два храми ПЦУ – в Івангороді та Бірках. У Розумівці ж поки що вагаються… І це навіює сумні думки. Вагаються, бо це село, на відміну від багатьох в Олександрівській громаді, ще не бачило сліз і не чуло голосіння матерів, дружин, дітей, чиї сини, чоловіки, батьки загинули, захищаючи Україну, від рук російських окупантів, яких на цю війну благословив московський патріарх Кирило…

Галина Шевченко


Надрукувати   E-mail