Усі свята вшанували його пам’ять…

Якраз на Покрову минуло 40 днів, як наш любий батько і дідусь – Федір Пилипович Топольний, відійшов у вічність. Напевно, символічно, що саме на цей день припало багато свят. Батько завжди запрошував у гості на Покрову, бо це храмове свято його рідного села Тальянки. Він любив людей, з радістю спілкувався та пригощав друзів.

Він народився 16 лютого 1942 року в селі Тальянки, Тальнівського району Черкаської області. У 1956 році вступив до Тальянського зоотехнічного технікуму, по закінченню якого працював зоотехніком в господарстві Херсонської області. В 1962-1965 роках проходив службу в лавах Збройних сил (ракетно-ядерний полігон Капустин Яр). Після служби в армії вступив на факультет агрохімії і ґрунтознавства Української сільськогосподарської академії, здобув освіту за спеціальністю «Агрохімія та ґрунтознавство». В 1972-78 роках працював науковим співробітником на зональній Гірсько-Карпатській сільськогосподарській дослідній станції Закарпатської області; в 1978-1983 роках – науковим співробітником, заступником директора з наукової роботи Центрально-Чорноземного державного заповідника Курської області. Потім Федір Топольний повернувся до Гірсько-Карпатської сільськогосподарської дослідної станції, де працював заступником директора з наукової роботи до 1993 року. Кандидатську дисертацію на тему «Хіміко-генетичні особливості бурих гірсько-лісових ґрунтів Карпат і зміна їх складу і властивостей під впливом сільськогосподарського використання» Федір Топольний захистив у 1979 році у МГУ; докторську дисертацію «Буроземи Українських Карпат: особливості генези, кислотності і хімічної меліорації» захистив в 1991 році у Харкові. В 1993-2001 роках – професор, завідувач кафедри агрохімії, ґрунтознавства і меліорації Подільської державної аграрно-технічної академії. З 2001 та до своїх останніх днів – професор Центральноукраїнського національного технічного університету. Тут він очолював кафедру екології та охорони навколишнього середовища (2002-2003 роки), потім працював на кафедрі загального землеробства.

Федір Пилипович Топольний був відомим фахівцем у сфері кислих неопідзолених ґрунтів, хімічної меліорації. Він – автор понад 150 наукових праць, навчальних посібників та популярних видань у галузі агрономії, ґрунтознавства, екології, геоботаніки землеробства та рослинництва. Курував Кіровоградський обласний відділом Українського товариства агрохіміків і ґрунтознавців.

Багато уваги Федір Топольний приділяв дослідженням стану радіації на Кіровоградщині. Зокрема, під науковим керівництвом Федора Пилиповича в 2011 році вийшла наукова монографія «Екологічна безпека уранового виробництва», а у 2019 році – наукове видання «Життя в краю підвищеної радіації. В 2009 році Федір Топольний був нагороджений знаком МОН України «Петро Могила» «За розвиток вищої освіти».

День Козацтва – батько походив з козацького роду, любив мандрувати, досліджувати світ. Казав: "Добре бути науковцем, який задовільняє свою цікавість, а йому ще й за це платять".

День УПА – батько розповідав, що коли він після закінчення технікуму, у 16 років приїхав працювати на Херсонщину, його там назвали бандерівцем, бо розмовляв українською. Сміявся, що тоді він, навіть, не знав, хто такий Бандера, а пізніше казав, що бути бандерівцем – це честь. Коли наша сім’я жила в росії, вдома ми розмовляли українською, а коли перетинали кордон з Україною, то повністю переходили на українську мову.

День учителя – батька любили студенти, яким він пояснював складні речі простими словами. Його принцип: хочеш досягти успіху – дій на позитивні емоції.

День захисників України – батько підтримував військових, з кожної пенсії значну суму перераховував у фонд «Повернись живим».

Нам дуже пощастило мати такого батька й дідуся – надзвичайно світлого, щирого, люблячого, енергійного, позитивного, доброзичливого і життерадісного. Він нам дав ВСЕ. Вічна світла пам'ять та Царство небесне.

Ольга Гелевера


Надрукувати   E-mail