Пресслужба ГО «Вікімедія Україна» повідомила, що переможцем номінації «Найкраща фотографія Кіровоградської області 2021 року» в українській частині найбільшого у світі міжнародного фотоконкурсу від Вікіпедії «Вікі любить пам’ятки» стала світлина Олександрійського театру авторства Віталія Попкова.
Конкурс має на меті отримати фото усіх культурних пам’яток світу для ілюстрування ними Вікіпедії, а також привернути увагу українців до власної культурної спадщини, пізнати маловідомі сторінки своєї історії. У списку пам’яток Кіровоградської області – 2180 об’єктів. За час проведення конкурсу було подано світлини 1278 пам’яток. Протягом конкурсного періоду 2021 року 28 учасників завантажили 398 фото 163 об’єктів.
Постановка «Наталки-Полтавки» Івана Котляревського у тодішньому Єлисаветградському театрі, яка відбулася у жовтні 1872 року, вважається початком розвитку українського професійного реалістичного театру. А в Олександрії театр з’явився на кілька років пізніше. Спочатку це було погано пристосоване складське приміщення, яке придбав купець Чибісов. У 1902 році його повністю реконструювали. При перебудові були враховані досягнення вітчизняного та закордонного будівництва театрів. Стіни виклали з порожнистої цегли, підлога та стеля мали визначений кут нахилу до стін, а кути самих стін заокруглені. Усе це створювало хорошу акустику. Була розширена сцена, проведено електрику, добудоване фоє.
За спогадами Марка Кропивницького, у 1870-х роках Олександрія була одним з небагатьох міст в Україні, поряд з Єлизаветградом та Херсоном, де діяли аматорські театральні трупи, які ставили п'єси українського репертуару. У театрі грали переважно пересувні акторські трупи. У жовтні 1905 року в Олександрії гастролювало «Товариство малоросійських акторів» під керівництвом Панаса Саксаганського та за участю І. К. Карпенка-Карого, М. Л. Кропивницького, М. К. Садовського та М. К. Заньковецької. Також виступали російськомовні театральні трупи, у складі яких грали видатні актори – Олександр Яблочкін, Олександр Сумбатов-Южин. Театральне мистецтво було настільки популярне серед жителів Олександрії, що на початку ХХ століття у місті видавалась газета «Олександрійський театральний листок». Це була єдина на усю Російську імперію театральна газета у невеликому провінційному місті.
Тут здійснювалися також і оперні постановки. Як повідомляв «Олександрійський театральний листок», у 1911 році оперне товариство під керуванням М. Є. Медведєва показало в Олександрії опери Д. Верді «Травіата», «Аїда», П. І. Чайковського «Євгеній Онєгін» та Р. Леонкавалло «Блазні». На сцені театру йшли балети Маріуса Петіпа. На початку ХХ століття у цьому театрі розпочинав свою акторську кар'єру Гнат Юра.
Після встановлення радянської влади в Олександрії був створений пересувний драматичний театр імені М. Л. Кропивницького, який у подальшому став обласним театром у тодішньому Кіровограді.
Під час німецько-радянської війни театр було спалено ще до зайняття міста нацистськими військами, вціліли лише зовнішні стіни. Після відбудови у 1960-х роках приміщення стало будинком культури Олександрійського електромеханічного заводу. У 2000 році його передали у фонд комунального майна міста Олександрії, він став міським палацом культури.
За останні три роки приміщення відреставроване саме як театр і воно стало одним з найпривабливіших культурних об’єктів краю.
Світлана Орел
На фото: Олександрійський театр. Автор Віталій Попков. Фото пресслужби ГО "Вікімедія Україна"