Весна, як жінка. Жінка, як весна

Переглядаючи газети, які виходили у місті до 1917 року, знаходимо повідомлення, героями яких є жінки, або ж які присвячені, так би мовити, жіночим темам. Ось кілька з них:

*10 травня 1905 року. У неділю, 8 травня, у квартирі пані Венгловської відбулися збори 24 дам міста Єлисаветграда, які планують влаштувати у нас жіночий клуб, який вирішили назвати «Клубом інтелігентних жінок».*20 травня 1908 року. Прохання до жінок. Сьогоднішній спектакль, безперечно, привабить багато публіки, серед якої будуть звичайно і дами. До нас звернулися деякі особи з наполегливим проханням звернути увагу дам, які відвідують партер і не знімають своїх капелюхів, що таким чином діючи, вони позбавляють можливості бачити більшу частину того, що відбувається на сцені. Слід зауважити, що в інших містах, принаймні в зимових театрах, пані в капелюхах не допускаються в партер.

*15 жовтня 1908 року. Оголошення. Лише на кілька днів приїхала французька хіромантка (з Парижа). Вгадує характер минулого і сьогодення за планетами, почерком, картами і лініями руки. Говорити російською. Петрівська вулиця, будинок Астахової, №13, кв.4, від 9 до 12 дня та від 2 до 8 вечора (це оголошення газета друкувала два місяці у кожному номері – прим. ред.).

*16 червня 1909 року. Жіночий чемпіонат. Незабаром прийде жіночий чемпіонат атлетів-борців, що складається з 12 жінок різних національностей. Вистава передбачається у літньому театрі.

*30 квітня 1910 року. Лікар і пацієнтка. Поліцією притягнуто до відповідальності пані К. за 142 статтею за самоуправство, що проявилося в тому, що, прийшовши до лікаря, вона забрала назад подаровану нею лікареві диванну подушку.

*28 липня 1910 року. Любителька косметики. Вчора, годині об 11-й ранку, до аптекарського магазину Г.А.Хуторянського увійшла пристойно одягнена дама і зажадала показати дорогі парфуми. На прилавок перед нею виставили кілька різних флаконів по 6-7 рублів. Дама обрала один флакон і, взявши його з собою, заявила, що йде до свого сина, який служить у банку. Після відходу її власник магазину виявив зникнення 4 флаконів парфумів вартістю 26 рублів і поспішив за жінкою. Вона була запрошена до частини, де після допиту вийняла з-під сукні викрадені парфуми, повернувши власнику

*5 жовтня 1910 року. Оголошення. Жінок тільки в салоні Іди Даїн-Гольдштейн зачісують за останніми журналами. Витончені вироби з волосся, готові та на замовлення: тюрбани, коло, локони, шиньйони, трансформасіони, фрони, перуки, крепони, валики, підкладки та сітки для волосся. Замовлення виконуються з кращого дезінфікованого волосся. Щодо цін прошу переконатись особисто. Адреса: м.Єлисаветград, Іванівська вулиця, будинок Зархе. Іногороднім замовлення надсилаються післяплатою.

8 грудня 1910 року. Знахідка. Під час юнкерського балу 26 листопада в дамській вбиральні знайдено втрачений кимось браслет. За отриманням його просять звернутися до ад'ютанта Єлисаветградського кавалерійського училища від 10 до 11 години дня в канцелярію училища: необхідно вказати прикмети браслета.

*4 січня 1911 року. Цікавий випадок Три місяці тому молода дівчина Щ., 19 років, за професією модистка, ненароком продихнула гачок, що пришивається до жіночих суконь. Гачок застряг у дихальному горлі. Думаючи, що він вийде назовні, дівчина не звернулася до лікаря. Але з деяких пір Щ. почала страждати припадками задушливого кашлю, що набрав потім форму гострого бронхіту. Зрозумівши, що причиною нездоров'я служить гачок, Щ. звернулася до лікарні Червоного Хреста з метою піддати себе операції. Але тільки-но пацієнтці змастили дихальне горло кокаїном, як гачок без сторонньої допомоги вискочив і дівчина таким чином позбулася операції.

*Переполох у театрі. 2 січня в театрі під час вистави п'єси Гордіна «Сиротка Аня» одна із глядачок, захоплена реальною грою артистки Преображенської, впала в істеричний стан. З галереї хтось, не розібравши в чому річ, почав кричати «пожежа». Публіка, злякавшись, кинулася до виходів – піднялася неймовірна паніка. На щастя, пані Преображенська впоралася і, наблизившись до рамп, почала заспокоювати публіку. Тим часом помічник поліціймейстера С.П.Романовський, який був у театрі, і пристав третьої частини С.Н.Галабурда, ставши біля виходу, почали також заспокоювати публіку, а жінці надали допомогу.

*16 лютого 1911 року. Окультистка мадам Старосільська дає сеанси: минуле, сьогодення та майбутнє, вгадує скільки кому років, скільки грошей у кишені та які предмети перебувають у кишені. В.Перспективна вул., Європейський готель, №11-12, поблизу Великого мосту.

*9 липня 1911 року. Подружнє кохання. До міської лікарні доставили Катерину Касицину з відкушеною верхньою губою. Дізнанням з'ясовано, що губу у Касиціної відкусив її чоловік, який у дільниці зізнався в цьому, заявивши, що, п'яний, цілував дружину і в пориві пристрасті відкусив губу, яку... з'їв.

*10 березня 1912 року. Оголошення. Хто, їдучи до Криму, шукає компаньйона? Згодна супроводжувати без винагороди. Адресу залиште у конторі газети.

*13 березня 1912 року. Оголошення. Салон корсетів. Н.С.Яхніс повернулася з Варшави і привезла останні нові фасони. Н.Донська вулиця, будинок Кулаковського, при магазині Баскіна.

*10 червня 1912 року. Рідкісний шлюборозлучний процес. У святому Синоді щойно закінчився рідкісний процес розлучення, вкрай цікавий як у побутовому, так і в принциповому відношенні. 72-річний чоловік порушив справу про розлучення з 65-річною дружиною, внаслідок порушення останньою подружньої вірності, скоєної 17 років тому. Хоча дійсність цього факту підтверджена і свідченнями, і свідомістю самої звинувачуваної, проте Синод не знайшов можливості розірвати шлюб і попросив духовного отця прохача звернути увагу останнього на те, що він уже перебуває у тому віці, коли земні справи необхідно призупинити та подбати про душу.

*2 вересня. 1912 року. Оголошення. До уваги дам! Вимагайте останній паризький ілюстрований прейскурант наймодніших зачісок та волосяних виробів 1912-1913 років.

*19 вересня 1912 року. Ажурні панчохи. Комісія начальників середніх навчальних закладів, обговоривши питання про особливі костюми учениць під час гімнастичних вправ, визнала, що носіння ученицями на уроках гімнастики, і взагалі при заняттях гімнастикою, ажурних панчіх неприпустимо з педагогічних міркувань.

*16 жовтня 1912 року. У неділю у приміщенні сільськогосподарського клубу, о 7-й годині вечора, відбулося святкування срібного весілля М.Т. та Р.Е. Ельворті. Було 250 осіб.

*4 березня 1914 року. Оголошення. Хімічна мийка штор (виходять – як з фабрики), хімічне чищення сукні та забарвлення матерій, миття комірів і манжетів новим способом (як нова закордонна білизна). Великі замовлення до свята Великодня надсилати заздалегідь. Електромеханічна пральня та хімічна фарба П.Р.Подільського. Єлисаветград, вул. Пашутинська, власний будинок, №20.

*Червень 1915 року. Оголошення. Потрібна натурниця. Вулиця Гоголя, будинок Гурфінкеля, квартира Марії Григорівни Цеткін, від 10-12 години дня.

Підготував Володимир Поліщук


Надрукувати   E-mail