Він не стомлювався повторювати: необхідно терміново рятувати Землю

Із сумом дізнався про несподівану передчасну смерть Василя Степановича Ковальського. Жителі Кіровоградщини знали його, як президента футбольного клубу «Зірка-НІБАС» (з 1994-го по 1998-ий рік), під час керівництва якого команда вперше потрапила з другої до вищої професійної ліги України. Як громадського діяча, депутата обласної ради, депутата та голову депутатської комісії з питань бюджету Кіровоградської міської ради.

Насправді він, як людина надзвичайних, енциклопедичних знань, як відмінний науковий фахівець залишив свій вагомий слід у багатьох сферах життєдіяльності регіону і України. І як спеціаліст у сфері екологічної енергетики, і як науковець – доктор економічних наук та кандидат технічних наук, професор.

Після закінчення Київського інституту інженерів цивільної авіації (нині Національний авіаційний університет), він тривалий час працював у цьому закладі. З 1992-го по 2006-й Василь Ковальський – директор і президент низки підприємств та науково-виробничих об’єднань. Зокрема, директор спільного українсько-нідерландсько-російського підприємства «ГЛУРС – нафтопродукт» (виробництво і реалізація нафтопродуктів); президент акціонерного товариства «Корпорація інтегрованих агропромислових підприємств України»; голова правління науково-виробничого об’єднання «УКРріпак».

Водночас він очолював відділ економічно-інноваційних технологій виробництва альтернативних видів палива Об’єднаного інституту економіки НАНУ. З 2004 року Василь Ковальський – професор кафедри міжнародної економіки, з 2009-го – завідуючий кафедрою інноваційних технологій, з 2010-го – професор кафедри менеджменту та економіки льотної академії Національного авіаційного університету. Із 2007-го – директор Державного підприємства «Науково-виробничий центр «Біодизель» Інституту технічної теплофізики Національної академії наук України.

Наші зустрічі і розмови з ним стосувалися масштабних небезпечних кліматичних змін, пов’язаних із діяльністю людини. Василь Степанович не стомлювався повторювати – необхідно терміново рятувати Землю. Для цього нині є всі наукові та інноваційні передумови.

У вересні 2019 року ми разом із Оксаною Чіканчі і Василем Степановичем підготували для парламентського вісника «Голос України» його розлоге інтерв’ю під назвою «Василь КОВАЛЬСЬКИЙ: «Еколого-енергетична безпека держави залежить від рівня розвитку альтернативної енергетики».

А в грудні того ж року, вже разом із доктором економічних наук, доцентом Національного авіаційного університету Марією Григорак – науковий коментар «Сучасні геоекономічні умови потребують створення концепції еколого-енергетичної безпеки України».

Василь Ковальський був переконаний, що ключова роль у розвитку інноваційної складової еколого-енергетичної безпеки має належати державі як основному ініціатору та стейкхолдеру. Тому й основні напрямки його наукової роботи стосувалися підвищення рівня еколого-енергетичної безпеки України. Цією темою він володів бездоганно і як науковець, і як бізнесмен.

Він був сповнений надій і задумів. І таким пішов із цього життя... А в пам’яті багатьох людей, які знали Василя Степановича, він залишиться доброю людиною, гарним товаришем, відданим Україні патріотом, який турбувався про її майбутнє.

Петро Мельник


Надрукувати   E-mail