У рамках XXIII Всеукраїнської виставки-форуму «Українська книга на Одещині» у відділі краєзнавства «Одесика» відбулась зустріч з Олексою Різниковим – відомим українським письменником, мовознавцем, просвітянином, громадським діячем, лауреатом дванадцяти літературних премій, у тому числі обласної премії імені Евгена Маланюка.
Центральною подією заходу стала презентація прекрасного, грунтовного біобібліографічного покажчика «Олекса Сергійович Різників» (Одеса, 2023, ред.І.Шелестович), підготовленого фахівцями ОННБ до його 85-річчя. У зв'язку з широкомасштабною війною, що розпочалась в день його народження – 24 лютого – роботу над книгою було завершено лише в 2023 році.
Видання висвітлює біографічний портрет О.Різникова, містить детальні матеріали про його діяльність. Книга стане ще однією цеглинкою в розбудові контенту «Українського національного біографічного архіву» – найповнішої в нашій державі бази історико-біографічної інформації про визначних співвітчизників, яким належить внесок у розвиток різних сфер життя українського суспільства, насамперед науки, освіти, культури, суспільно-політичного, національно-визвольного руху і яка нараховує нині понад 90 тисяч імен.
Під час заходу було також презентовано й нове цікаве науково-популярне видання Олекси Різникова – книгу "Розумовний обшир України-Русі. Перша півсотня кущогрон" (Врадіївка; Коваленко Я.Г., 2023, ред. Я.Різникова), що стало продовженням його праці на ниві мовознавства.
Багатьом вже знайомий авторський словник «Словогрона українські», у якому дослідник зібрав українські мовні перли минулого й сьогодення, вдало і ясно закріплені в окремих словоформах, подавши всі слова за спеціальною схемою, яку сам автор назвав "Таблицею україномовних елементів".
Мовознавець Ярослав Радевич-Винницький, рецензуючи це видання, наголошував на його лінгводидактичному (педагогічному) значенні: «Українські словогрона» О.Різникова — це нове слово в лексикографії, новий погляд на лексику, отже, на мову в цілому, на її пов’язаність з історичним буттям та духом народу, який творив і творить цю мову і є твореним нею».
Тепер автор пішов ще далі – він згрупував словогрона, що мають спільне коріння, назвавши їх "кущогронами". Цей унікальний прийом дає можливість унаочнити древність слів нашої мови, що була не запозичена, а творилась самими носіями, а тому є першоджерельною.
У книзі представлено перші півсотні "кущогрон", але автор повідомив, що ним напрацьовано вже понад півтори сотні таких знахідок, що демонструють нам як розвивався наш мовний простір
Приємною новиною стало повідомлення директора Одеської Національної бібліотеки Ірини Бірюкової про те, що книга "Розумовний обшир України-Русі. Перша півсотня кущогрон" отримала Диплом лауреата конкурсу "Краща книга виставки-форуму" у номінації "Науково-популярне видання" і вручила диплом автору.
Тетяна Іванова підготувала чудову виставку робіт О.Різникова, де можна було побачити майже всі його книги – від "Спадщина тисячоліть. Чим українська мова багатша за інші", "Одноримки: словник омонімів та схожослів", "Складівниця української мови", "Словогрона Духу", "Їдло 33-го. Словник Голодомору" до "Ілейко з Бога турейко", "Озон", "Двострунне грало", "Терновий вогонь", "Бран" тощо.
Ярослава Різникова