Вперше прозвучали твори, які були написані у нашому місті сто років тому

У Кропивницькому музичному фаховому коледжі відкрився XXII польсько-український фестиваль «Осінь з музикою Кароля Шимановського» концертом польської піаністки, видатної інтерпретаторки творів К.Шимановського Йоанни Доманьської. Вона вперше за останні сто років виконала в Кропивницькому найбільш монументальні фортепіанні твори композитора раннього періоду. Вони були написані Каролем переважно в 21-23-річному віці. Першими їх виконали єлисаветградці Генріх (Варіації на польську народну тему ор. 10) і Наталія (Перша соната) Нейгаузи. Після від’їзду автора та виконавців з України в 1919-1921 рр. ці твори, насамперед, через їх складність, а часом і з політичних причин, в Україні, наскільки відомо, не з’являлися на концертних афішах.

Виконання Йоанни Доманьської відзначається передусім глибиною інтерпретації, проникненням у найтонші відтінки авторського задуму. Воно захоплює різнобарвним звучанням з ніжно-ліричними й казковими і водночас потужними драматичними або екстатично піднесеними й експресивними трагедійними барвами.

Модератор концерту Олександр Полячок, директор Кропивницького музею музичної культури м. Кароля Шимановського представив артистку, згадав її попередні виступи на різних фестивалях та конференціях в Україні в 2017-2023 рр. Відзначив її сміливість, мужність і бажання виявити солідарність з народом, що бореться за свою незалежність. Він також дав розгорнуту характеристику кожному з творів.

Кропивницька публіка оцінила талант і майстерність піаністки гучними оплесками, вигуками «браво». Дякуємо за співпрацю Кропивницькому музичному фаховому коледжу та Музичній Академії ім. Кароля Шимановського в Катовіцах, професоркою якої є пані Йоанна Доманьська.

Проєкт «Польсько-український фестиваль «Осінь з музикою Кароля Шимановського: Головне – не здаватися» профінансований Міністерством закордонних справ Республіки Польща в рамках конкурсу «Полонія та поляки за кордоном 2024 – події та ініціативи Полонії».

Проєкт реалізується в рамках публічного завдання «Велика польська родина – популяризуємо польську культуру в світі», що реалізується «Фондом Свобода і Демократія».

Після цього чудового концерту за ініціативи музею музичної культури ім. К. Шимановського в залі художньо-меморіального музею О. О. Осмьоркіна відбувся майстер-клас Йоанни Доманьської з учнями музичних шкіл та студенткою Кропивницького музичного фахового коледжу за участі викладачів фортепіано. Грали учениця дитячої музичної школи Катерина Федотова (13 років, викладач Алла Меднікова) – Фантазiя-експромт cis-moll, op.66 Ф.Шопена, учень музичної школи №2 ім. Ю.С. Мейтуса Олексій Кравченко (8 клас, викладач Ганна Полтавчук) – Етюд фа-мінор (Памʼяті Шопена) ор.73 Е.Гріга та Катерина Бевз (студентка коледжу, викладач Маріанна Максименко) – Прелюдія №5 ор.1 К.Шимановського.

Як одна мить пролетіли дві години майстер-класу, під час якого Йоанна Доманьська працювала з учнями над виконавською майстерністю: покращенням звуковидобування, досягненням кантиленності мелодії, глибшим усвідомленням образності й відтворенням фактурного, гармонічного, динамічного та ритмічного багатства творів, аплікатурою, педаллю, тощо. Вона рекомендувала ретельно ставитися до вибору редакції творів, уважно вивчати коментарі редакторів та інше. Модератором зустрічі була голова Кропивницького регіонального методичного об’єднання викладачів фортепіано Ірина Іванова, переклад забезпечував Олександр Полячок.

Серія з чотирьох концертів і низки майстер-класів та презентацій за участі Йоанни Доманської окрім Кропивницького відбулася також і в Одесі, Кам’янці та Києві. Зокрема у музеї «Зелений будинок» Кам’янського державного музею-заповідника» відбулася презентація книжки «Прелюдії ор. 1 та етюди ор. 4 Кароля Шимановського. Питання інтерпретації», яку написала Йоанна Доманьська. Авторка розповіла про обставини, за яких з’явилася ідея та сформувався зміст книги, етапи підготовки до друку, тощо. Водночас, відповідаючи на питання аудиторії та ведучої, директорки заповідника Галини Таран та інших присутніх, гостя розповіла про свою діяльність як голови Музичного товариства ім. Кароля Шимановського в Закопаному та ініціаторки й члена журі Міжнародного конкурсу ім. Кароля Шимановського в Катовіцах.

На закінчення зустрічі пані Доманьська зіграла дві мазурки Кароля Шимановського з тв.50.

Світлана Ніколаєвська


Надрукувати   E-mail