«Я не згодилась на шантаж Костенко…»

Кілька днів тому місцеві ЗМІ поширили інформацію, що прокуратура повідомили про підозру директорці Центральноукраїнського вищого професійного училища. Ніби її підозрюють у розтраті майже 800 тисяч гривень бюджетних коштів. Пресслужба прокуратури області пояснила, що підозрювана зарахувала на державну форму навчання 14 студентів, які не мали на це права.

Повідомлення викликає сумнів: у країні крадуть сотні мільйонів державних фінансів, а правоохоронці знайшли аж кількох учнів, яких ніби незаконно зарахували на державну форму навчання. І що – вони не вчаться? Чи не стануть спеціалістами? Тим більше, що мова йде про один з кращих професійних навчальних закладів. Саме тут одними з перших в області запровадили дуальну форму навчання, тут серйозно турбуються не лише про професійний, а й культурний, національно-патріотичний розвиток учнів. Готують умілих і свідомих громадян, які на вагу золота у знекровленій війною і міграцією Україні.

Хто ж ця «злочинниця»? Пані Оксана Яценко – людина, яка завжди мала і має свою думку і ніколи не прогиналася під освітянське керівництво. Ось що розповіла директорка (чи вже екс?) Центральноукраїнського вищого професійного училища імені Миколи Федоровського Оксана Яценко:

«Що найперше спадає вам на думку, коли ви чуєте слово корупція? У мене, як у освітянки з 30-річним педагогічним стажем і кропивничанки, це поняття асоціюється із начальником управління освіти міста – Ларисою Костенко. І думаю, цим дещо різким судженням, я нікого не здивую. Протягом усіх років своєї роботи в освіті, я чула про побори за хороші посади у школах, про безпідставні звільнення через відмову платити данину за ті ж посади. І навіть, обійнявши посаду директора освітнього закладу без будь-яких подачок керівництву і знайомств, я не думала, що цей схематоз, а точніше його уникнення, спричинить такі наслідки, які я нині маю.

Тільки за останні два роки прокуратура за вказівкою управління освіти зареєструвала два кримінальних провадження щодо мене. І навіть розуміючи, що справедливість і Закон на моєму боці, я уникала винесення цієї ситуації у публічний простір. Суд 11 вересня 2023 року поновив мене на посаді, колектив працював злагоджено і спокійно. Але от тиждень тому я дізналася, що за вказівкою Костенко, мені підготовлено нову підозру за ч. 5 ст 191 КК України. Більше того, тотожна справа вже була зареєстрована і розвалюється у звʼязку з відсутністю обʼєктивних підстав. Розуміючи це, вочевидь, було прийнято рішення зареєструвати таке ж саме, змінивши у провадженні кілька прізвищ. І от тобі «нова справа».

У звʼязку з цією вервицею подій та зневагою з боку дружніх до Костенко правоохоронців, я все ж змушена поділитися своєю історією.

Отож, 21 листопада 2021 року між мною та управлінням освіти Кропивницької міської ради в особі начальника Лариси Костенко був укладений контракт про продовження трудових стосунків терміном на сім місяців (до 30.06.2022 року). Управління не проаналізувало результативність моєї роботи на посаді, але точно 30 червня 2023 року Лариса Костенко припинила зі мною трудові стосунки, подарувавши п’ять троянд і відправивши у статус безробітної. Слід зауважити, що на той момент я рівно 30 років безперервно пропрацювала в освіті міста Кропивницького. Усе моє професійне життя пройшло в освіті, маю багато вдячних учнів, вчу вже їхніх дітей, спілкуюсь з їхніми батьками. Саме тому звернулася до суду, який поновив мене на посаді і 6 грудня 2022 року особисто Л.Костенко поновила мене на посаді, а через 15 хвилин звільнила, буцімто за одноразове грубе порушення, яке полягало в тому, що начебто певні учні не були зареєстровані в базі ЄДБО. Суперечливість цього твердження полягає в тому, що самі ж управлінці зробили скріни зі сторінок цієї бази, де видно було історію освіти згаданих учнів.

Я повідомила пані Костенко, що буде ще один позов. Наступного дня через посередників мене запросили до управління. Бесіда з начальницею відбулась в іншому кабінеті. Вона запропонувала мені 0,5 ставки заступника в одній зі шкіл Кропивницького взамін на те, що не буду звертатись до суду (вслід надіслала смс, яке я зберегла, що на повну ставку). Якщо я не погоджусь на її умови, вона звернеться в прокуратуру. Я не згодилась га цей шантаж, бо не бачу за собою вини, люблю і знаю свою роботу. 8 грудня 2022 року Лариса Костенко подала заяву. Напрочуд оперативно, без рішення слідчого судді, тодішня виконувачка обов’язки директора закладу надавала оперативникам усі документи, які містили персональні дані здобувачів освіти. А це близько 150 осіб.

Як результат, влітку 2023 року органи прокуратури вручили підозру про начебто розтрату коштів, бо деякі здобувачі освіти повторно навчались. Стаття 5 Закону України про профтехосвіту говорить, що право на здобуття професійної (професійно-технічної) освіти мають громадяни України відповідно до своїх здібностей і нахилів. Обмеження допускаються за медичними та віковими показниками, а також показниками професійної придатності, що визначаються Кабінетом Міністрів України. Врешті, право, гарантоване Конституцією України. Слід зауважити, що у Законі про вищу освіту обмеження на здобуття безкоштовної чи повторної вищої чітко прописані.

Минулого тижня слідчі вручили мені ще одну підозру з таким же звинуваченням, але тут названі інші прізвища, хоча всі вони згадані в попередньому обвинуваченні.

Однозначно, я вину не визнаю. Маю надію на неупередженість та об’єктивність суддів. Далі буде…»

Від редакції Очевидно, багато хто в освітянському середовищі міг би розповісти подібну історію. Але не наважується, бо хоче зберегти роботу і спокій. Але тим самим зміцнюються руйнівні тенденції в освіті міста, коли совісні, принципові і кваліфіковані люди маргіналізуються, а на керівні посади виходять ті, хто уміє і любить прогинатися і пристосовуватися. Вочевидь, пані Оксані одній не зупинити цей коток, але спільно це зробити запросто. Надсилайте свої історії на електронну адресу


Надрукувати   E-mail