Випадково глянув на дату... І відчув тиск у грудях. Рік. Рівно рік я у ЗСУ. Я й зараз пам'ятаю той день. Стройова 72-ї бригади – оформлення. Речовий склад – отримав форму, яку дали. Дорога в частину. Знайомство з ротним. КСП роти. Представлення взводному. Знайомство зі старшиною. Поселення. Знайомство з хлопцями, з якими став служити...
Я був неймовірно наївний. Ні, я не вірив у "2-3 дні, максимум місяць" за Арестовичем. Але я всеойоз вважав тоді, що все завершиться до кінця літа. Що буде як у Фінську війну – Москва охреніє від втрат...
Не охреніла. Вже рік я в армії. І службі моїй кінця-краю не видно. Нині все навпаки. Чимало знайомих наслухалися Буданова і Подоляка і вірять у перемогу до кінця літа. А я вже подумую про зимову форму на наступну зиму. Думаю, доведеться служити.
Перебираю згадки. Рік зовнішнього пілота БПЛА на фронті. Слобожанщина. Вічна втома, висипався я дорогою на польоти і дорогою з польотів. Район Бахмуту. Работа з відчайдушною, але дуже результативною польотною групою АрміїСОС. Російські РЕБи яким нема рівних. РЕБи бувають паршиві, дуже паршиві, як під Бахмутом – і свої. Загибель літака. Виїзди на польоти з "Мавіками". Обстріли, сидіння в підвалах. І польоти, польоти... Пульт коптера, планшет з "Кропивою", пакет сухпаю, автомат...
Район Вугледару. Павлівка – ще наша, я з коптером пройшов її з кінця у кінець. Вугледар – безлюдний і вже добряче поруйнований. Польоти "Мавіком". Міни що лягали за 7-10 м. Вибухи снарядів поруч. Бруствер, який прямо наді мною рознесло чергою з БМП.
Отримання нового літака "Валькірія" – низький уклін "Справі громад" і особисто Юрію Бірюкову і Діані Петреня. Вони повернули мені крила. Низький уклін волонтерам Вікторії Хамаза окремо, і Микиті Соловйову з "Демсокири". За літаки. Безпілотники в тих краях живуть недовго, і часто єдиним джерелом здобути очі з неба для бригади були і є волонтери.
Нас давили радіохвилями. По наших бортах стріляла ППО. По нас самих била російська артилерія. Ми згортали позиції коли рвалося в деревах напроти. Але наші апарати проривалися на території зайняті ворогом. Ми знімали. Ми дізнавалися. Ми повідомляли. Ми корегували.
Я згадую товаришів з бригади Чорних запорожців, які й зараз під Вугледаром. Мого взводного, мого сержанта. Хлопців з якими жили під одним дахом. Не з усіма у мене склалися стосунки, що було, те було. Але не хочу я згадувати лихе. Було багато гарного, кожен мав свої недоліки і свої переваги. Ті хлопці і дівчата були різні і кожен своєрідний. Але всі вони справжні. Їм не треба доводити їхній патріотизм і їхню мужність. Хай доводять ті, хто там не був.
Була розмова. Пропозиція піти працювати інструктором БПЛА – я вже був інструктором льотної підготовки на АрміїСОС. Слова про те, що літати важливо, а готувати тих хто уміє літати ще важливіше. Що армія потребує зовнішніх пілотів. Сумніви. Рішення. Переххід.
І перша група курсантів. Навчальна а програма, яку клепали на ходу. Імпровізації. І бажання передати досвід. Показати, що знаємо ми – і пояснити, що ми теж не можемо знати всього. Ніхто не може. Кращий досвід з усіх можливих – власний. А тут як колуном межи очі – відміна доплати. Знімати житло, заправляти і ремонтувати машину, купувати розходники для занять – і все за оклад солдата. Отак.
Минув рік. Життя робило круті повороти і продовжує їх робити. Скільки мені ще служити? Куди мене занесе ще через місяць? Я не знаю.
Я знаю інше. Так, цей рік я займаюся не тим, чим хотів би. Так, крик сержантів. Так, паршиве забезпечення. Так, обстріли. Втома до виснаження. Усвідомлення, що мені вже не двадцять і що під броніком дохнеш. Але, знаєте? Я задоволений тим, що робив і роблю.
За цей рік я побачив достатньо. Зруйновані хати. Людей, що змушені тікати, покинувши все. Я не хочу, аби це пішло далі. Я працюю, аби зупинити потворні пазурі "русскава міра". І я вірю в перемогу.
Ми це зробимо. Ми – недосконалі, не надто героїчні на вигляд. Але – готові працювати. Цей рік був дуже непростий. Але він точно не був даремний.
Дмитро Вовнянко