«Я знищив танк простою «мухою»…

Ім'ям Героя України Юліана Ступака варто називати вулиці та площі українських міст і сіл. Нині готується рішення про перейменування вулиці Білоруської на Юліана Ступака у місті Кам'янське Дніпропетровської області. Маю надію, що й інші міста та громади України знайдуть можливість назвати вулицю чи площу ім'ям цього Героя.

Юліан Юрійович Ступак народився 28 серпня 2000 року в селі Ясинуватка Онуфріївського району (нині Олександрійського) Кіровоградської області. Життєві обставини склалося так, що Юліан проживав та навчався у місті Кам'янське Дніпропетровської області. Закінчив там загальноосвітню школу №37. За спогадами однокласників завжди був надзвичайно енергійним та веселим хлопцем.

У 2014 році, коли в Україну прийшла війна, Юліану було 14 років, він вже тоді мріяв стати військовим, щоб захищати свою країну від ворогів. Тож на шкільному випускному вечорі вчителі і однокласники знали, що Юліан буде вступати у військовий навчальний заклад.

Навчався Юліан Ступак на факультеті бойового застосування військ Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного у Львові. Улюбленими предметами були бойова підготовка і тактика, хлопець дуже серйозно ставився до навчання, знав, що скоро складатиме іспити не за навчальною партою.

Влітку 2021 року Юліан Ступак за підсумками навчання в військовій академії отримав звання лейтенанта, а за рейтингами успішності отримав право обирати самому своє подальше місце проходження служби. Молодий офіцер обрав своїм місцем служби грозу ворогів України – 93-тю окрему механізовану бригаду "Холодний Яр".

Посаду командира взводу "холодноярців" Юліан отримав вже в зоні ООС, адже на момент прибуття молодого офіцера в частину, бригада виконувала бойові завдання на фронті. Його, як молодого воїна чекало важке випробування, йому довелося стати командиром військових, які перебували не один рік на фронті і до того ж були набагато старші за віком. Утім, завдяки дипломатичності та вмінню вибудовувати стосунки, Юліану вдалося пройти це випробування і стати своїм серед холодноярців. Бойові побратими дали молодому офіцеру позивний "Цезар". За словами побратимів вік офіцера та нетривале перебування на посаді жодним чином не позначалося на якості виконання завдань. Вирізнявся Юліан уміннями прогнозувати ситуацію на полі бою, коли в окоп, де перебували холодноярці. потрапила ворожа граната, Юліан підхопив її і кинув у бік ворогів, тоді до переліку знищених додалося ще троє загарбників.

24 лютого 2022 року, коли почалося широкомасштабне вторгнення російських військ в Україну, Юліан Ступак перебував на ротації на базі військової частини. Спершу його підрозділ направили на Сумщину захищати Україну від російських загарбників, а після завершення там виконання бойових завдань, підрозділ передислокований був у Харківську область.

Батько майбутнього Героя України згадує, що постійно був на зв'язку з сином, спілкуючись по телефону. Юліану вдалося знищити російський танк, як саме, він розповів батькові: "Я знищив його простою "мухою" РПГ-22, і не такі вже вони супер-воїни, і не безсмертні, і дуже добре горять". Востаннє батько з сином спілкувався вранці 8 березня 2022 року, підрозділ Юліана Ступака зачищав щойно звільнений населений пункт. Холодноярці потрапили у важку ситуацію, ворожа артилерія і танк вели безперервний вогонь по їхній позиції, було прийнято рішення виводити підрозділ з-під обстрілу. Тоді вже поранений командир взводу Юліан Ступак прикривав відхід підлеглих і йшов останнім. Під час виконання цього завдання герой загинув, до кінця виконавши свій обов'язок воїна, захисника і командира. Разом з Юліаном загинула медик взводу холодноярців Наталія.

Поховали Юліана Юрійовича Ступака 3 квітня 2022 року, на кладовищі в селі Ясинуватка Онуфріївської громади Олександрійського району Кіровоградської області.

13 квітня 2022 року Указом Президента України №-237/2022 Юліану Юрійовичу Ступаку присвоєно за особисту мужність і героїзм виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України посмертно звання Герой України.

За матеріалами інформаційних агенцій та газет

Микола Правда


Надрукувати   E-mail