Як кацапи в Лондоні побували

Уже третій вечір читаю дітям «Острів скарбів» Стівенсона і вони ставлять багато цікавих запитань. Як ви памʼятаєте, історія починається з того, що старий пірат Біллі Бонс зупиняється у заїзді «Адмірал Бенбоу» на узбережжі Корнуолла.

І от я почала шукати, хто ж цей адмірал, іменем якого названо заїзд? Він виявився офіцером королівського флоту. Та найбільше в його біографії мене зацікавив скандал із росіянами.

Джон Бенбоу винайняв у письменника і одного із засновників Лондонської Королівської спільноти Джона Івліна на три роки прекрасний маєток Сейс Корт із вишуканим інтерʼєром і доглянутим садом. Це розкішне місце знаходилось біля королівських доків, де будували найкращі англійські кораблі і командував ними Бенбоу.

Сад в маєтку Сейс Корт був одним із найгарніших в усій Англії. Заклавши його у 1653 році, господар дому Джон Івлін більше тридцяти років втілював тут всі інноваційні ідеї, які збирав під час мандрівок Європою. Одержимий садівництвом, він сам підстригав кущі і наводив красу, вирощуючи тут екзотичні рослини, що їх також привозив з-за кордону. У XVII сторіччі він переймався кліматичними змінами та очищенням лондонського повітря, а його сад був для нього казковим полем експериментів. Будинок називали втіхою очей для людей, що мають смак. Коротше, цяця-ляля, як каже мій батько.

Коли в 1698 році в Лондон прибуло російське посольство на чолі з Петром І, їх спочатку поселили в центрі біля Стренду. Але московити нарікали, що там дуже людно і бракує приватності, тож за наказом короля Вільяма ІІІ Джон Бенбоу пустив їх в будинок Сейс Корт. І згодом написав в королівську скарбницю скаргу на московських гостей з вимогою усе відшкодувати.

За якихось два з половиною місяці московити повністю знищили це диво. Цінні килими загидили вщент, вимастивши жиром і чорнилами. Меблі розгромили. Всі пʼятдесят вишуканих стільців зникли, підозрювали, що московити просто спалили їх. Так само знищили і картини, які використовували в якості цілей, вправляючись у стрільбі. Замки та три сотні віконних шибок були розбиті, штори і простирадла порвані на клапті. Навіть підлогу треба було стелити нову!

До розпачу власника, варвари не пожаліли навіть сад. Московити розважались тим, що пʼяними катали одне одного у садових візках, проштовхуючи їх крізь кущі та живоплоти, розчавлюючи та з коренем вивертаючи рослини (візки вони теж поламали, до речі). Мало того, вони пробили діру у садовій стіні, щоб швидше добиратись до королівських доків.

З інспекцією прибув сам Крістофер Рен, знаменитий архітектор, що будував храми, шпиталі, палаци, між іншим і собор святого Павла. Він підтвердив, що все знищено («жоден куточок дому не вцілів») і королю довелось відшкодувати власнику більш, як 350 фунтів, на той час неймовірна сума!

От що буває, коли впускаєш у свій дім московитів.

P.S. Про цей візит до Лондона можна багато цікавого дізнатись, бо московити гуляли по всьому місту і нищили усе навіть в ресторанах. Вони і яхту пошкодили в Гринвічі, а потім нею ще й потрощили інші судна.

«Вєлікая культура» у всій красі.

З Інтернету


Надрукувати   E-mail