Як міська влада грає в російську рулетку

Російська рулетка — азартна та потенційно смертельна гра випадку. За правилами гравець залишає в барабані револьвера один або кілька набоїв і обертає барабан таким чином, щоб не бачити положення патрона. Після чого він револьвер приставляє до скроні й натискає на спусковий гачок. У переносному значенні, вираз російська рулетка також означає потенційно небезпечний крок із непередбачуваними наслідками. Саме в таку гру (зрозуміло, в переносному значенні) вирішила зіграти з мешканкою Кропивницького міська влада.

Уявіть собі ситуацію. У ваш балкон залетіла російська крилата ракета, застрягла в стіні і не вибухнула. Ви звертаєтеся до місцевої влади з проханням допомогти у розмінуванні і знешкодженні знаряддя «братської турботи», але влада вам надсилає письмову відповідь: «Зважаючи на те, що квартира №ХХ приватизована, а згідно зі статтею 322 Цивільного кодексу України власник зобов’язаний утримувати майно, що йому належить, та зважаючи на те, що цієї послуги немає у складі ціни на послуги з управління вказаним багатоквартирним будинком, мешканцям виконувати її необхідно за власний рахунок».

– Це неможливо! – скажете ви. І помилитеся, бо для міської влади міста Кропивницький нічого неможливого нема! І, хоча роль ракети в нашій історії виконує інший предмет, і масштаби проблеми різні, але суть одна: ситуація надзвичайна і небезпечна для життя і здоров’я громадян. А частина відповіді заступника міського голови наведена слово в слово. Тож наберіться терпіння і дочитайте до кінця.

Однокімнатна квартира на 8-му поверсі 9-поверхового будинку. Останні подихи радянської масової забудови, велика кухня, кімната з нішею, балкон і лоджія. А на балконі під перилами встановлено масивну вертикальну бетонну панель, яка, за задумом архітектора, мала прикривати ноги тих, хто вийшов на балкон, від допитливих поглядів спостерігачів знизу. Будинок збудований понад 40 років тому. Враховуючи швидкість і якість будівництва тих часів, надії на те, що бетонна брила доживе до наших часів, було небагато. Але дожила, хоча здоров’я має критичне: плита тримається на чесному слові будівельника, який як-небудь її прикріпив, хитається від сильного вітру, її бетон руйнується, уламки потихеньку падають вниз, де стоять автомобілі і ходять люди. Ласка Божа, що ніхто поки що не постраждав!

Власниця працює в одному з навчальних центрів ЗСУ за кордоном, і про проблему дізналася від знайомої, яка доглядає за її квартирою. Намагалася за оголошеннями знайти робітників, які взялися б демонтувати аварійну плиту, але бажаючих не знайшлося. Всі, хто заходив подивитися, відмовилися навідріз у зв’язку зі складністю робіт, небезпекою для життя та відсутністю спеціального обладнання. Стало зрозуміло, що своїми силами цю проблему на 8-му поверсі власниця не вирішить: для цього необхідні фахівці зі спеціальною технікою. Усвідомлюючи небезпеку, яку створює для людей напівзруйнована конструкція, власниця написала у відділ звернення громадян міської ради заяву про надання їй допомоги у демонтажі панелі з балкону.

Відповідь, з її слів, була убивчою. У буквальному і переносному значенні. Ось ще одна частина відповіді на свою заяву, яку отримала власниця: «Працівниками КП «ЖЕО №3» КМР проведено обстеження балкона вищевказаної квартири та встановлено, що огорожа балкона влаштована із цементної плити, яка має ознаки часткового руйнування. Виконати ремонт огорожі балкону квартири №ХХ у зазначеному будинку підприємства немає можливості, оскільки під час розрахунку діючої ціни на послуги з управління багатоквартирним будинком не було враховано вартість виконання зазначених робіт. Враховуючи вищевикладене, працівниками підприємства надано попередження мешканцям щодо приведення балкону квартири №ХХ до належного стану».

Власниця звернулася до головного інженера ЖЕО №3 з пропозицією знайти майстрів, які за її гроші демонтують ту чортову плиту. Там неначе пообіцяли, але на цьому все і закінчилося. Тобто, комунальне підприємство навіть за гроші власника не може допомогти вирішити проблему.

Шановна нешановна влада! Людина звернулася до вас за допомогою у вирішенні питання, яке знаходиться за межами компетенції власника, але створює небезпеку для громадян міста. А от за їхню безпеку відповідаєте якраз ви. Ситуація, яка утворилася, є надзвичайною і загрозливою для громадян. Захист населення та майна від надзвичайних ситуацій – функція держави, яку на місцях здійснює місцева влада. Дійсно, у квартплату не включені витрати на демонтаж плити, але є рахунок, з якого мають фінансуватися роботи по ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій (як згаданий мною приклад з ракетою в результаті обстрілу). Не допускаю думки, що Homo sapiens, який підписав цитовану вище відповідь, не розуміє, що для демонтажу бетонної плити потрібна спеціальна техніка, яка на восьмому поверсі забезпечить:

1) герметизацію плити в спеціальну плівку, щоб конструкція не зруйнувалася під час спуску;

2) підйомний механізм з гаком, до якого можна буде прикріпити плиту для подальшого спуску;

3) здійснення від’єднання плити від балкону з дотриманням заходів безпеки подальшого руйнування самого балкону.

Ставлячи свій підпис під попередженням щодо приведення балкону квартири №ХХ власником до належного стану, чиновник, очевидно, був переконаний, що у власниці всі ці засоби є в наявності. І вона запросто може привести квартиру до «належного стану». А може, просто поглумився над нещасною жінкою, демонструючи власну всесильність? Будучи, по сут, уособленням повної імпотентності влади, яку вона у всій красі цією відповіддю продемонструвала. Замість того, щоб звернутися до МНС, будівельників, енергетиків і всіх, хто має таку спецтехніку, з проханням допомогти усунути надзвичайну ситуацію, небезпечну для людей і машин. Якщо так, то до цього Homo sapiens є зустрічна пропозиція: якщо ви не хочете бути посміховиськом в очах громадян, надайте заявниці детальну відеоінструкцію, як саме їй своїми силами демонтувати бетонну брилу вагою понад 200 кг на восьмому поверсі. Буде гарно, якщо зніметесь у цій інструкції самі в головній ролі. Або другий варіант, бізнесовий: власниця особисто вам оплачує демонтаж плити, а ви під камери його здійснюєте. Уявіть заголовки у місцевих пабліках: кропивницький чиновник героїчно рятує мешканців мікрорайону від можливого обвалення бетонної плити! А за гонорар вона мовчатиме, обіцяю.

А тепер про серйозне. У кожної проблеми є своє прізвище. Звернувшись до місцевої влади і отримавши від неї офіційну відповідь, власниця квартири виконала свій громадянський обов’язок і передала відповідальність за проблему з плитою місцевій владі. Тепер у проблеми не її прізвище. Будь-який суд визнає, що вона не мала можливості усунути проблему своїми силами і вжила всі заходи, щоб попередити можливі наслідки від надзвичайної ситуації. Відповідальність за обрушення плити, яке може статися в будь-який момент, і можливі жахливі наслідки тепер несе той, хто поставив підпис під відповіддю про відмову запобігти наслідкам можливої катастрофи.

При грі в російську рулетку не кожне натискання на спусковий гачок біля скроні закінчується пострілом. Але уявіть собі, як може «вистрілити» аварійна плита, і що залишиться після її падіння від авто, які постійно паркуються під вікнами або людини, яка раптом опиниться не в той час не в тому місці. Може владі не варто бавитися з цією абсолютно не українською грою?

Віктор Делюрман

На фото: та сама плита


Надрукувати   E-mail