Посеред вересня виповнюється 100 років нашому землякові українському письменнику Миколі Понеділку. Його ім’я досі маловідоме в Україні, а пішов він із життя фактично молодим (трохи більше 50-ти), коли його геть забули у рідному Новомиргороді.
У цьому містечку на Софіївці він народився. Очевидно, змалку мав яскраві здібності і нахил до книги, бо сімнадцятирічним юнаком вступив до Одеського університету. Навчання перервала війна. Схоже, Понеділок вже тоді критично оцінював Радвладу, бо із 1943-го – у еміграції. Як письменник дебютував уже після Другої світової – у 1947-му, але доти працював актором в театрах українців, зокрема Йосипа Гірняка. За спогадами сучасників, мав чималий акторський талант. Та й писав здебільшого гумористичні та сатиричні тексти про емігранську та радянську дійсність, драматичні твори. Часто сам досить майстерно читав їх перед публікою у США і в Канаді, де мешкав.
Він – один із засновників українських письменників і членів українського літературно-мистецького клубу у Нью-Йорку «Слово». Свого часу став найпопулярнішим в Західній українській діаспорі письменником.
15 років тому, коли Миколі Понеділку виповнювалось 85 років, він повернувся в Новомиргород, на свій рідний куток Софіївка, до хати своїх родичів по дядькові Івану (рідний брат його батька), бо їхня стара хата не збереглась. Повернувся в меморіальній дошці, відкриття якої стало подією і зібрало інтелігенцію та керівництво району. Під час урочистого відкриття у супроводі місцевого самодіяльного хору «Гуляй-поле», виступав ровесник і побратим Миколи Понеділка, з яким він разом вчився у школі та відбував остарбайтерство у Німеччині Володимир Морозов. Присутнім був також його двоюрідній брат Анатолій Понеділок.
Ця подія стала можливою завдяки ініціативі, наполегливості та цілеспрямованим діям насамперед громадськості – обласних організацій Національної спілки письменників, Товариства імені Олени Теліги, районної організації «Просвіта». Допомогли та підтримали громадськість і тодішні керівники району. Але основний організаційний тягар зі встановлення дошки та організації її відкриття, ліг на плечі голови Новомиргородської «Просвіти» Миколи Суржка та його заступника, редактора районної газети «Новомиргородщина» Володимира Піскового.
Світлана Орел