Загинули на чужині. Досі невідомі

Книжки, на світлинах – то історія Другої світової війни від першого дня до останнього. Вони – документ-меморіал про громадян, які загинули у воєнних конфліктах і війнах, які колишній СРСР проводив за рубежем.

Ця звитяжно-трагедійна епопея тривала понад 60 років, починаючи від збройного зіткнення на Китайській Східній залізниці (1929 р.) і включно до 1990 року. У томах стисло і чітко висвітлено події з 1 вересня 1939 до 22 червня 1941 та серпня-вересня 1945 років, які й досі у пострадянських республіках (окрім країн Балтії) винесено за накресленими Сталіним рамки Великої Вітчизняної війни.

Вперше поіменно названо прізвища військовослужбовців, які загинули на чужині, у більшості випадків раніше невідомих навіть рідним. Першими жертвами 2-ї світової стали півтора десятка мешканців кількох районів новоствореної Кіровоградської області, які загинули на території Західної України і Білорусі у вересні 1939 року.

Число полеглих у війні з Фінляндією (Суомі) (листопад 1939-березень 1940) на час виходу книжки складав понад 40 тисяч вихідців з України, у тому числі з Кіровоградщини (названо поіменно). Всі 5175 червоноармійців і 295 офіцерів, які повернулися з фінляндського полону, пройшли сталінські табори, 232-х командирів НКВС розстріляв.

Про все це йдеться у цих незвичайних книгах.

Юрій Матівос


Надрукувати   E-mail