Замість підвищення зарплати – вимушені скорочення та звільнення

Пандемія ковіду, що оголила проблеми у медичній галузі, здається, навчила нас цінувати працю медиків. Вона насправді високоінтелектуальна, дуже відповідальна і важка. Через низькі зарплати тисячі українських спеціалістів виїхали у інші країни, де отримують за свою роботу гідну платню. І ось нарешті – Президент у своєму новорічному привітанню оголосив на всю країну: зарплата лікаря буде не нижчою 20 тисяч. Відповідно зростуть заробітки і інших працівників галузі охорони здоров’я. Закінчується перший місяць року, Що маємо?

Як виявилось – поки нічого. Фінансування через НАЗК не передбачає таких коштів, нормативні документи, якими держава регламентує подібне фінансування, відсутні. Більше того – медична галузь продовжує зубожіти. Ось як прокоментував цю ситуацію заступник голови обласної ради Дмитро Лінько:

– Величезна криза нависла над усією системою охорони здоров'я. Центральна влада радісно прозвітувала про підняття зарплати лікарям від 20 тис. грн, для медичної сестри – 13,5 тис. грн. Кабмін ухвалив постанову №2 від 12 січня 2022 року, яким зобов'язав керівників медичних закладів виконати ці вимоги, а тих, хто цього не зробить будуть перевіряти та карати.

При цьому більшість закладів охорони здоров'я ще не підписали контракти з НСЗУ, тож розмір фінансування ще не є остаточно відомим.

Тарифи, які опублікувала НСЗУ на гарантовані медичні послуги не покривають видатків на оплату праці, працюючих в закладі. Працівників вже масово переводять на 0,75 та 0,5 ставки.

Ще складніша ситуація із працівниками ФАПів – невизначеність із заробітною платою фельдшерів, акушерок, лаборантів. Величезні проблеми в старих районних лікарнях, які зараз громади не спроможні утримувати. В Новоархангельській районній лікарні на березень місяць скорочується 82,75 ставок. В Світловодській та Олександрійській районних лікарнях вже накопичились борги за грудень 2021 рік. У деяких закладах працівників вже почали відправляти у вимушену відпустку без збереження заробітної плати.

Маштаб недофінансування сягає сотень мільйонів гривень. Ніякі місцеві бюджети чи платні послуги не витянуть такі розриви, тому ситуація справді загрозлива.

Необхідно терміново переглянути політику, яку проводить НСЗУ та профільне міністерство. Скорочення медичних працівників, які і раніше масово звільнялись та виїзжали з країни, несе загрозу національній безпеці країни в умовах пандемії та можливої зовнішньої агресії.

Народні депутати, які планують йти на додатковий двотижневий відпочинок, після півтора місяця відпусток, мали б термніово відреагувати на цю ситуації в медичній галузі, прийняти відповідні рішенні та зміни до бюджету для виконання тих обіцянок, які вони дають людям.


Надрукувати   E-mail