Знайдено могилу гетьмана Петра Сагайдачного?

Московська імперія, як відомо, зробила дуже багато, щоб стерити нашу національну пам’ять. Зокрема цілеспрямовано руйнувались і знищувались могили видатних державницьких діячів. Уже за радянської влади розібрали один із найвеличніших соборів, де була могила гетьмана Петра Сагайдачного, тільки зараз дослідники встановили точне місце його розташування.

Це стало своєрідною науковою сенсацією у столиці: вченим вдалося точно встановити місце розташування Богоявленського собору на Подолі. Саме там, за історичними свідченнями і був похований славетний український гетьман. Встановити місце закладки фундаментів вдалося за допомогою сучасних технологій. Надсучасний і потужний георадар, який схожий на газонокосарку, вартістю у кілька автівок, може бачити вглиб до восьми метрів. Саме ним на майдані на території Києво-Могилянської академії виявили величний Богоявленський собор, архітектурну домінанту столичного Подолу.

Храм побудовав ще Мазепа, а за радянських часів його розібрали на цеглу. Достеменно відомо, що тут було поховано гетьмана Петра Сагайдачного, але разом з собором втрачено і точні дані про його могилу. Переконатися у тому, що підземна частина храму зберіглася, допоміг випадок. “У 2010 році ремонтували трубу, яка пошкодилася, і комунальники розкрили це місце, тут були такі траншеї”, – розповідає дослідниця Ксенія Бондар. 13 років тому дозвіл на розкопки влада не дала. Дослідження припинили, доки не з’явилась можливість просвітити цю територію радаром. Щоб зрозуміти, що саме знаходиться під землею, пані Ксенії довелося дослідити кожен сантиметр величезного подвір’я. “Нам дали план комунікацій, так ми знайшли і ті, які нам намалювали, і ті, які невідомі”, – розповіла дослідниця. 

Собор був величним і накривав собою більшу частину сучасного подвір’я. Вівтар старовинного храму у кількох кроках від траншеї, у якій дивом виявили фундамент храму. На асфальті досі видно латки після того ремонту. Вчені з’ясували, що добре збережені фундаменти старовинного собору знаходятьься просто під ногами киян. “0,6-0,8 метра! Тобто, він зовсім близько! Майже під нами! Якщо, копаючи траншею для теплотраси, знайшли такі цільні гарні елементи, то коли будемо розкопи проводити, я сподіваюсь, багато… багато див знайдемо”, – каже директор центру консервації предметів археологій Тетяна Осінчук. 

У київській картинній галереї виставили елементи оздоблення собору, що були в тій траншеї. Тут є кахлі і навіть обломок колони. Зберіглися і фотографії, і креслення собору ззовні та зсередини. А ще панорамні фото Подолу, з яких очевидно, що собор у цьому районі був найвищою і найвеличнішою спорудою. Науковці хочуть повернути собору його ім’я. Ще у 90-х собор було внесено до списку пам'яток, які підлягають відбудові – разом з Успенським собором в лаврі та Михайлівським монастирем. Тепер, коли віднайдено фундамент, про відбудову можна вже говорити предметно. Богоявленський собор набув статусу нововиявленої пам'ятки культурної спадщини.

Новий статус пам'ятки дає можливість ініціювати розкопки: за планом, вони почнуться наступного літа і будуть масштабними. Пані Тетяна каже, що перша її мрія – відкрити фундаменти, а згодом і відновити собор. Друга – віднайти могилу гетьмана Сагайдачного. “Є згадки про те, що кам’яне поховання, кам’яний склеп був знайдений у 70-х роках і інформації про його переміщення немає, тому віримо, що ми знайдемо. Один із склепів знаходився під стовпом ікони божої матері”, – дослідниця вказує на найімовірніше місце поховання гетьмана. 

Доктор історичних наук, Максим Яременко з нею сперечається: писемних свідчень про могилу гетьмана катма. Тож, доведеться докласти зусиль, аби віднайти і довести, що це саме вона.

За матеріалами ЗМІ


Надрукувати   E-mail