Кіровоградський слід Артема Шила

Пресслужба НАБУ повідомила, що Національне антикорупційне бюро та Спеціалізована антикорупційна прокуратура викрили в АТ "Укрзалізниця" організаторів схеми заволодіння 94,7 млн грн на закупівлях трансформаторів за завищеними цінами.

З червня по грудень 2022 року лідер групи через підконтрольних службових осіб УЗ забезпечив обрання наперед визначеної компанії постачальником силових трансформаторів за завищеною вартістю. За даними джерел ЕП, йдеться про ексрадника Офісу президента та колишнього очільника Головного управління контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері економічної безпеки СБУ Артема Шила. 

НАБУ вказує, що він організував підготовку та направлення до УЗ листа "Щодо загроз державній безпеці", який став підставою для відхилення пропозицій інших учасників закупівлі зі значно вигіднішими ціновими умовами. Компанію-переможця контролює громадянин Білорусі, який має зв’язки з Росією. Переможець закупівлі через зареєстровану в Болгарії контрольовану фірму-прокладку закупив трансформатори у виробника в Узбекистані та перепродав УЗ за ціною, штучно збільшеною майже вдвічі. "Унаслідок реалізації схеми впродовж 2022-2024 рр. "Укрзалізниця" зазнала збитків на суму 94,7 млн грн, якими учасники злочину заволоділи та розпорядилися на власний розсуд", – йдеться в повідомленні.

Завдяки діям НАБУ та САП суд наклав арешт на 53 млн грн на банківських рахунках компанії-постачальника. Лідера, співорганізатора та двох учасників організованої групи затримали.

Хто ж такий Артем Вікторович Шило, який у свої 33 роки встиг побувати на високих державних посадах та заробити мільйони? Вікіпедія розповідає, що народився він 1990 року у Харкові. Батько — Віктор Іванович Шило, працівник МВС у відставці. Мати (покійна) — Ольга Георгіївна Шило, завідувачка кафедри в Національному юридичному університеті ім. Ярослава Мудрого; разом із заступником голови Офісу Президента Олегом Татаровим була членом редколегії наукового журналу «Вісник кримінального судочинства». Артем Шило — випускник Національного юридичного університету ім. Ярослава Мудрого.

У 2019 році, під керівництвом професора  Трохименка, захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук на тему: «Використання в кримінальному провадженні відомостей, отриманих у результаті проведення негласних слідчих (розшукових) дій». З 2012 році — на службі в СБУ. Починав працювати в Харкові, з 2016 року — в Києві, в департаменті, який повинен протидіяти кіберзлочинам. Згодом став заступником департаменту, дослужився до дострокового звання підполковника. У 2021 році звільнений з СБУ. Рік був на посаді радника Офісу президенту. У серпні 2022 року повернувся в СБУ, як керівник головного управління контррозвідувального захисту об'єктів критичної інфраструктури та протидії фінансуванню тероризму. Скорочено — головне управління «І».

Під час роботи в СБУ Артем Шило фігурував у численних корупційних скандалах. Загалом за 10 років служби родина працівника СБУ накопичила майна більше ніж $4 млн. Журналісти «Схем» виявили у Артема Шила будинок під Києвом, оформлений на батька. Маєток знаходиться у котеджному містечку «Золоче» у селі Вишеньки Бориспільского району Київської області. За даними «Bihus.Info», окрім будинку у котеджному містечку «Золоче» Артему Шилу належить наступна нерухомість: дві трикімнатні квартири в елітному ЖК «Новопечерські липки» (куплені під час війни вартістю $700 тис.), ще одна двокімнатна квартира та 360 м² нерухомості у ЖК «Новопечерські Липки» (вартість понад $2 млн), записані на його дружину, також вона має сукупно 275 м2 в клубному будинку в центрі Києва (ринкова вартість салону краси $1 млн). Також на дружину Ірину записані два «мерседеси» та «тойота камрі» (вартість близько $238 тис.).

Департамент СБУ, яким керував Артем Шило, займається протидією роботі російського бізнесу в Україні, формує санкційні списки для РНБО. Однак саме із Артемом Шилом пов'язують появу російського букмекера «1xBet». Навесні 2022 року, під час війни, ліцензію на діяльність в Україні отримав представник бренду 1xBet — пов'язане із Шилом ТОВ «Твоя Беттінгова Компанія». Ліцензування «1xBet» викликало хвилю обурення у суспільстві. Адже компанія «1xBet» відкрито підтримує армію Росії, перераховуючи 1 % від прибутку «для героїв спецоперації».

То який же кіровоградський слід цього Шила з юридичного мішка? Очевидно, далеко не всі випускники юридичної академії отримують дуже вигідні посади у СБУ. Схоже, посприяв колега матусі, ексвикладачки юракадемії наш земляк Олег Татаров. Та й радництво у офісі Президента не обійшлося без його протекції.

В останні десятиліття в Україні склалися буквально цілі юридичні клани-кубла. Усе почалося з того, коли чомусь дуже популярною стала професія юриста, Відповідні факультети почали відкриватися при кожному інституті, технікумі і навіть ПТУ. Туди, як правило пішли молоді люди без особливих здібностей і талантів. Але з непомірними амбіціями та ще більшим бажанням мати великі гроші. Нині вони вже добряче вбилися у пір’я і позаймали безліч високих посад. Водночас своїх «колег» по духу тягнуть на тепленькі місця, щоб спиратися на них і мати при потребі захист. Ці кубла, з якого вилізло шило, ще довго душитимуть Україну.

За матеріалами ЕП


Надрукувати   E-mail