Епопея підрахунків голосів на місцевих виборах добігає кінця. Гальмує цей процес недосвідченість членів комісій, спроби щось сфальсифікувати, а також судова тяганина.
Минулого разу на визначення остаточних підсумків виборів до обласної ради знадобилося п’ять діб. Чому так? А тому, що обласна ТВК для підведення та оголошення остаточного підсумку виборів до обласної ради мала отримати 25 протоколів. 21 протокол від 21-ї районної ТВК та 4 протоколи від міст обласного підпорядкування, якими до останньої адмінреформи були тоді ще Кіровоград та Олександрія, Світловодськ і Знам’янка. Нині обласна ТВК для підведення підсумків виборів отримує лише 4 протоколи від Голованівської, Кропивницької, Новоукраїнської та Олександрійської районних ТВК.
Але як скоро ці чотири ТВК їх нададуть? Річ у тім, що кожна районна отримує протоколи від своїх міських, селищних та сільських ТВК на базі відповідних громад. Раніше районів було більше і кожен з 21-го отримував їх напряму від дільничних комісій, а нині з’явилася несподівано ще одна ланка. Дільниці везуть протоколи в ТВК на базі громад. Голованівський район має 10 ТВК, в яких 144 дільниці, Кропивницький район відповідно має 17 ТВК з 416 дільницями, Новоукраїнський має 13 ТВК і 161 дільницю, а Олександрійський має 9 ТВК з 186 дільницями. Така система звітності в районах дуже гальмує у часі підрахунок голосів виборців. Звичайна річ, що поки всі везуть протоколи в ТВК громад, а потім ТВК громад в районні ТВК, партійні штаби, отримавши від спостерігачів на дільницях копії протоколів мають картину голосування, яка називається паралельним підрахунком голосів. Вона дуже реальна, і при всьому дає можливість викрити всі наступні маніпуляції з протоколами з дільниць, коли хтось мав намір «щось кардинально уточнювати».
ЦВК не підводить ніяких підсумків на місцевих виборах! ЦВК лише фіксує фактичні підсумки виборів на місцях, про які їм звітують! Обласні ТВК підводять лише підсумки виборів до своїх обласних рад, а районні, міські, селищні та сільські відповідно лише до своїх рад. Не ЦВК, а лише суди відповідних інстанцій втручаються згідно з поданими до них заяв і мають можливість своїми рішеннями впливати на остаточні підсумки місцевих виборів.
Отож, згідно з паралельним підрахунком голосів, який мало чим відрізнятиметься від остаточних та офіційних, замість восьми партій до обласної ради потрапило сім. Місця зберегли з минулого скликання чотири партії : «Батьківщина», РПЛ, ЄС, ОПЗЖ. Чотири партії вибули, але кожна по різному – «Самопоміч», «Свобода» та УКРОП просто не пішли на нинішні вибори, а партія «Наш край» банально цього разу не здолала п'ятивідсотковий прохідний бар’єр. Їхні місця зайняли «Пропозиція», «Слуга народу» та « За майбутнє».
Невдахами у обласних виборчих перегонах виявилися згадана вище партія «Наш край» та вдруге «Партія пенсіонерів», а також «Перспектива міста» на чолі з Артемом Стрижаковим, яку за межами міста ніхто не сприймає за серйозну самодостатню політичну силу. Чи, може, на терені області не сприймають проросійських політичних сил…
Тож маємо майже точний такий розподіл місць в обласному парламенті: «Батьківщина» – 14 місць, як і минулого разу, «Слуга народу» – вперше 14 місць, ОПЗЖ – 11 місць замість 13 у минулому скликанні, ЄС – 9 місць проти 12 минулого разу, «За майбутнє» – 6 мандатів вперше, РПЛ – 5 мандатів замість 6-ти, «Пропозиція» – 5 мандатів вперше.
У міській раді Кропивницького все трохи по-іншому. Пройшло до ради теж сім партій. Інші сім партій, що брали участь у виборах стали невдахами. Переможець партійних перегонів партія міського голови міста «Пропозиція» здобула 9 мандатів, по шість місць здобули новачок виборчих перегонів «Слуга народу» та «Європейська Солідарність», по п’ять мандатів у стрижаковців з «Перспективи міста» та « Батьківщини», партія «Рідне місто» Олександра Шамардіна здобула 4 мандати і партія «Рідний край» матиме три мандати замість семи у минулому скликані. Один мандат втратила «Батьківщина», а зовсім вибули з міської ради представники РПЛ, УКРОПу, «Свободи» і «Самопоміч». Три останні партії цього разу навіть не балотувалися до міської ради.
Чи на краще ці зміни у радах – покаже час, але переформатування політичних сил у місцевих радах відбулося. Одні політичні сили відійшли, мабуть, назавжди у минуле, а інші, здається, тимчасово здобули омріяну ними політичну вагу на місцевому рівні. Аби ж це не нашкодило виборцям, тим нечисленним, що голосували та більшості, яка не прийшла на виборчі дільниці. Дехто з виборців та політиків-початківців говорять про несправедливість виборів та вибору за низької явки. Але у 2006 році, коли ще не було другого туру на місцевих виборах переміг у нинішньому Кропивницькому комуніст Володимир Пузаков. Він тоді навіть не набрав дев’яти тисяч голосів виборців. Зараз голосів все таки майже в три рази більше, і на виборах міського голови подолано п’ятидесятивідсотковий бар’єр симпатій містян, які прийшли голосувати. А несправедливості в житті вистачає всюди, не лише на виборах.
Анатолій Авдєєв