Президент Зеленський, коли смажений півень коронавірусу уже добре почав клювати, як відомо, скликав на нараду олігархів країни. Просив, аби вони допомагали. На зустрічі навіть розподілили за кожним із вітчизняних багатіїв окремі області. Наша Кіровоградська разом із Полтавською дісталась Андрієві Веревському, представнику агробізнесу, президенту холдинга «Кернел Групп». Він – один із найбагатших українців. У 2019 його статки оцінено у $358 млн.
Що ж за пташка, цей симпатичний чорнявий, з першими сивинами, чоловік? Йому за 40. У рік, коли Україна здобула незалежність, він закінчив середню школу-гімназію у своєму рідному місті Полтава. Батько – підполковник Радянської армії, небайдужий до політики, мав ліві погляди: свого часу був представником Олександра Мороза у Полтавській області. Під його протекцією розгорнув помітний на той час агробізнес. Мати очолює благодійний фонд «Відродження добра», заснований її сином.
Андрій відразу після закінчення школи вступив до Полтавського інженерно-будівельного інституту, але, мабуть, у родині вирішили, що така освіта не дуже підходить їхньому обдарованому синові, та й диплом цього інституту, очевидно, відкривав не досить широкі перспективи. Тож, Андрій Веревський закінчив курс сучасної економіки Оксфордського коледжу, а пізніше ще й отримав диплом бакалавра з агрономії Національного аграрного університету. Наприкінці 90-их займав різні непогані керівні посади, пов’язані з агробізнесом. У 2001 виходить на міжнародний рівень: стає консультантом представництва французької фірми «Луїс Дрейфус негос», на той час найбільшого експортера зернових серед іноземних компаній в Україні. Водночас очолює наглядову раду Полтавського ЗАТ «Соняшник».
Тобто молодий Веревський, якщо не осідлав, то всерйоз наблизився до найпотужніших фінансових потоків, що супроводжували експорт вирощеного в Україні зерна і соняшника. А наша країна, як відомо, входить у десятку світових експортерів цього товару.
Тож, не дивно, що справи досить швидко пішли угору. Як свідчить Вікіпедія, у 2004 році було створено акціонерний холдинг «Kernel Holding S.A.» на базі кількох компаній. До нього увійшли ТОВ «Кернел Трейд», ТОВ «Юнігрейн», ПП «Зерноресурс», Полтавський МЕЗ, 23 елеватори і хлібокомбінати, а також ТОВ «Миколаївський зерновий термінал».. «Кернел Холдінг С. А.», яку зареєстровано в князівстві Люксембург, виступає материнською компанією для ТОВ «Кернел-трейд» (мережа збутових підприємств), ТОВ «Кернел-капітал» (компанія з управління активами в Україні), СП ТОВ «Трансбалктермінал», ТОВ «Украгробізнес» тощо. У володінні Андрія Веревського перебуває близько 40 відсотків акцій «Кернела».
Компанія також випускає відомі в Україні марки соняшникової олії «Стожар», «Чумак Домашня», «Чумак Золота», «Щедрий ДАР», «Любонька» і є лідером на українському ринку бутильованої олії. За підсумками 2017 року Андрія Веревського назвали найбільшим землевласником України. Він, контролюючи «Кернел», володів земельним банком у 604,5 тис. га.
Маючи такі статки, як же не піти у політику? Вперше народним депутатом ВРУ став, коли йому не було ще й 30-ти, як безпартійний від мажоритарного округу в Полтавській області. Та за чотири скликання парламенту побував і у «За ЄдУ», і у блоці Юлії Тимошенко (проходив за списками цього блоку), і у сумнозвісній Партії регіонів. Тобто, як і більшість крупних бізнесменів, хилився туди, де був політичний мейнстрим. Як законотворець Андрій Веревський не був особливо активним: кілька підготовлених ним законопроєктів законами так і не стали. Зате «прославився» тим, що проголосував у липні 2012 року за мовний закон Ківалова-Колісниченка.
У 2014 році він продав свій бізнес (виробрництво олії) в Росії і зараз продовжує керувати власними активами із Швейцарії.
Як він допомагатиме нам у боротьбі з коронавірусом? Побачимо. Поки відомо, що минулого тижня компанія «Кернел» створила штаб по боротьбі з коронавірусом у Полтавській і Кіровоградській областях.
Світлана Орел