Що сталося з Онуфрієм?

У Хмельницькому близько 200 людей зібралися на протест проти приїзду предстоятеля УПЦ МП митрополита Онуфрія, який мав приїхати на богослужіння у Свято-Миколаївському соборі.

Пресслужба тамтьешньої єпархії повідомила, що 21 травня поблизу Свято-Миколаївського собору у Хмельницькому, який належить місцевій єпархії УПЦ МП, на протест зібралися близько 200 людей. Серед них ветерани, діючі військовослужбовці, рідні загиблих військових. Сам собору заблокували сміттєвозами й асенізаторами. Люди скандували "Ганьба" тим, хто прийшов на службу. Протестувальники облили свинячою кров’ю ворота храму. 22 травня планувалося освячення Свято-Миколаївського собору, проте у пресслужба Хмельницької єпархії УПЦ МП повідомили, що його не буде.

Того ж дня Онуфрій опублікував звернення з нагоди третьої річниці Собору УПЦ. У ньому сказано: «Собор, який відбувся три роки тому у монастирі Феофанія, докорінно змінив життя нашої Церкви. Після 27 травня 2022 року ми більше не є частиною Московського патріархату. Собор чітко заявив про прагнення нашої Церкви до повної канонічної незалежності. І на даний момент ми вже маємо усі атрибути такої незалежності. Наша Церква самостійно вирішує усі питання свого внутрішнього та зовнішнього життя: відкриває нові єпархії, обирає єпископів та предстоятеля без втручання з боку інших Помісних Церков, самостійно виготовляє святе Миро для власних потреб, відкриває парафії за кордоном. І сьогодні, коли ми святкуємо третю річницю Собору Української Православної Церкви, закликаю усіх до підсиленної молитви за нашу Батьківщину Україну, за її народ та за наших воїнів, які ціною власного життя боронять свою рідну землю».

Так що ж сталося? Як відомо, після того собору нову редакцію Статуту УПЦ довгий час не публікували. Вже наступного дня, 28 травня, з’явився досить поміркований коментар голови відділу зовнішніх церковних зв’язків РПЦ митрополита Іларіона (Алфєєва). Він заявив, що Собор УПЦ лише підтвердив той статус, який ця Церква мала з 1990 р. Також митрополит додав, що «единство между Русской и Украинской Церковью сохраняется, и мы будем и дальше продолжать укреплять это единство».

Ось як прокоментував ту ситуацію професор, проректор Київської духовної академії Володимир Бурега: «Яким же є сьогодні статус УПЦ? Згідно нової версії Статуту про управління УПЦ, вона віднині є повністю незалежним релігійним об’єднанням, яке жодним чином не підкоряється вищому керівництву інших Помісних Церков. При цьому, як сказано, Собор утримався від того, щоб проголосити УПЦ автокефальною. І це цілком зрозуміло. Самопроголошена автокефалія неодмінно спровокувала б конфлікт і з Московською патріархією, і з Константинопольським патріархом, і з ПЦУ. До того ж проголошення автокефалії викликало б неоднозначну реакцію і в середині самої УПЦ. При цьому з точки зору українського державного законодавства, як на мене, немає жодних заперечень, щоб юридично визнати УПЦ в її новому статусі».

То це тільки зараз Онуфрій остаточно визначився із власною позицією? А паспорт громадянина РФ здав? Чому про це нічого не сказано?


Надрукувати   E-mail