На другий день Різдва в інформаційному просторі нашого краю з’явилось сенсаційне повідомлення: бізнесмен Сергій Тарасов, власник I&U Group, найняв у США лобістів, аби вони розповідали про корупцію та здирництво в Україні. Про це написали журнал Forbes Ukraine та газета Kyiv Post.
Хто ж такий Сергій Тарасов? Цей чоловік розпочинав свою кар’єру як ресторанний музикант. До кінця 90-их він зумів розбудувати сільськогосподарський, а згодом і будівельний бізнес, поступово масштабував його і став одним із найпомітніших бізнесових фігур на регіональному рівні. А у 2017 році увійшов у ТОП-100 найбагатших людей України за версією журналу «Фокус». Тоді земельний банк його агропідприємств складав 41 тисячу гектарів.
А на виборах 2019-го року, коли новоспечена партія «Слуга народу» запросила в політику неофітів, долучився й до політики. Але не в якості кандидата, а в ролі спонсора, фактично тіньового гравця. Зате депутатом українського парламенту став його син Олег Тарасов, який доти жодним чином не проявив себе ні у політичній, ні у громадській публічній діяльності. Протеже Тарасова вважається також нардеп Богдан Торохтій, який відзначився кількома скандалами із незаконними збагаченням та виїздами за кордон під час війни. За це він виключений із фракції партії «Слуга народу».
Бізнесмен Сергій Тарасов отримав потужний вплив і на місцевому рівні. Кілька років обласну раду очолював наближений до його бізнесової структури Сергій Шульга. Але потім щось пішло не так і позаторік більшість обласної ради обрали головою ексзаступника обласної міліції Юрія Дрозда, цього разу ставленика нашого одіозного земляка в адміністрації Президента Олега Татарова.
Тим часом якимось чином почали виходити на світло шахрайські схеми, яких, схоже, Сергій Тарасов не цурався впродовж робудови бізнесу. Врешті у березні минулого року Міністерство внутрішніх справ України оголосило його в розшук. Проти нього висувають звинувачення за чотирма статтями: шахрайство, вчинене у великих розмірах, або шляхом незаконних операцій з використанням електронно-обчислювальної техніки; привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем в особливо великих розмірах або організованою групою; легалізація (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом, вчинене організованою групою або в особливо великому розмірі; незаконне носіння, зберігання, придбання, передача чи збут вогнепальної зброї.
І ось стало відомо, що цей «янгол» 19 листопада 2024-го підписав угоду з американською компанією Patriot Strategies, (лобістський звіт опубліковано у базі даних FARA). Контракт діє два місяці – до 19 січня 2025-го. Ціна послуг – $54 000 за два місяці.
Ця лобістська фірма дуже впливова, за даними газети Kyiv Post, її глава Артур Естопінан курував Марка Рубіо, ще коли той був простим студентом-інтерном у Конгресі, а зараз Марко Рубіо – кандидат Трампа на посаду Держсекретаря. Тарасов хоче, аби лобісти донесли до кожного республіканця, а бажано і до Трампа, те, що в Україні кляті чиновники відбирають в українських бізнесменів їхній чесний бізнес, і зокрема хочуть в нього відібрати його компанію «I&U Group». Для цього використовуватимуться статті у великих медіа, зустрічі із впливовими конгресменами, зустрічі з членами адміністрації Трампа, зустрічі з представниками обох партій (демократів і республіканців) і т.п.
Ніхто не заперечує, що в Україні є корупція. І очевилно, масштабніша і впливовіша, ніж в інших країнах, враховуючи історичний спадок кількасотлітнього перебування у складі російської, а потім і радянської імперій.
Естопінан називає Сергія Тарасова українським Трампом, якого, мовляв переслідує влада, як колись переслідували американського президента. Він уже зустрівся з багатьма конгресменами. Найближчим часом, пише Kyiv Post, у Конгресі будуть слухання щодо страшної корупції в Україні. І українським чиновникам доведеться «відповідати за кожну копійку».
Та головне те, що таким чином створюється картинка, що Україна – жахлива держава, якій не варто допомагати. Так Сергій Тарасов фактично руйнує допомогу США Україні.
Відразу ж після появи цієї інформації, я спрообувала зв’язатися через месенджер і з Сергієм Тарасовим, і з народним депутатом Олегом Тарасовим. Сергій відповів відразу: уточнив, хто я, дізнавшись, що журналіст, написав, що з цього приводу планується пресконференція, тоді й будуть дані усі коментарі. На запитання, чи буде він сам проводити пресконференцію, адже знаходиться в розшуку, не відповів. Олег Тарасов на прохання дати коментар не відгукнувся взагалі.
Через два пан Сергій надіслав посилання на ю-туб канал «ТВ –конфлікт», де транслювалася пресконференція його адвокатів. Один з них – Олександр Гардецький, колишній прокурор нашої області, інший Анатолій Ларін – депутат Кропивницької міської ради сьомого скликання, екскандидат в мери Кропивницького від партії “Опозиційна платформа – За життя”.
Як зазначили адвокати підприємця, протягом 2017-2019 років, земельні шахраї, користуючись рекомендаціями інших фермерів, втерлися у довіру до Тарасова та продали йому землю за підробленими, як виявилось пізніше, документами. Проте слідство перекрутило цей факт і за вказівкою зверху, звинуватило підприємця у шахрайстві. В результаті, майже два роки слідчі та судова система, замість встановлення правди, затягують розслідування, не допитують свідків, порушують норми закону. Разом з тим всіляко намагаються сфабрикувати докази проти агробізнесмена, який створив тисячі робочих місць на Кіровоградщині та сплачував багатомільйонні податки. Зокрема, адвокати Тарасова розповіли що на бізнесмена наразі чиниться безпрецедентний тиск з боку корумпованих органів, а його активи стають мішенню недобросовісних конкурентів та рейдерів. "Ця ситуація – не тільки про Тарасова. Це про стан правосуддя в Україні. Коли бізнес стикається із таким рівнем тиску, це ставить під загрозу міжнародну репутацію країни, і перспективи відновлення верховенства права" — наголосив адвокат підприємця Олександр Гардецький.
Адвокати (а крім згаданих ще – Сергій Войтенко та Олександр Бабіков) були переконливими. Чомусь «ТВ-конфлікт» не показало жодного кадру залу із журналістами. Скільки їх було? Чи були представники впливових видань? Ведуча, яка теж не назвалась (де саме відбувалась пресконференція – теж невідомо), не називала прізвищ журналістів, які ставили запитання, їхній голос звучав за кадром. Очевидно, така непрофесійна організація пресконференції призведе до її не значимого ефекту.
На ключове питання – хто ж замовник і вигодонабувач цієї історії, адвокати відмовились відповісти конкретно. Олександр Гардецький зазначив, що конкретні прізвища їм заборонив називати сам Сергій Тарасов. Мовляв, вони будуть озвучені на пресконференції у США. (Тарасов у повідомленні у месенджер написав, що наступна пресконференція відбудеться у США, але потім видалив це повідомлення). Адвокат-експрокурор справедливо зауважив, що вихід на міжнародну аудиторію у нинішній переломний момент, матиме для України негативний вплив. На противагу йому Сергій Войтенко заявив, що такий крок якраз і є захистом інтересів України.
На жаль, навряд чи. Те, що в юридичній сфері у нас майже всуціль неуки і корупціонери, очевидно. Але коли Україну рвуть з усіх боків і вирішується питання про підтримку зброєю і фінансами з боку найбільшої потуги світу – США, доливати свій келих отрути, хоч і аргументований, як мінімум, нерозумно. Очевидно, йому варто було звернутися до кваліфікованих журналістів із самого початку цього конфлікту і він мав шанс вирішитися. Чи пан Тарасов вважає, що в ерефії, якщо вона прийде на наші терени, йому простіше буде захистити свої права?
Світлана Орел