Згадали про декомунізацію Почесних, а про найодіозніших – забули

Провести декомунізацію переліку Почесних громадян міста Кропивницького запропонувала депутатка Валентина Яремчук під час засідання дев’ятої сесії Кропивницької міської ради.

– Це звання є відзначенням за особливі заслуги перед містом та Україною, – наголосила Валентина Яремчук у своєму депутатському запиті. – Тому необхідно внести зміни до Положення та визначити в ньому механізм позбавлення почесного звання.

Навіщо шукати якісь механізми, якщо у першому ж пункті Загальних положень сказано: «Звання Почесний громадянин м. Кіровограда (далі –звання) присвоюється громадянам за видатні особисті заслуги перед територіальною громадою міста Кіровограда в галузях економіки, управління, науки, освіти, культури, мистецтва, охорони здоров'я, екології, за благодійну, гуманістичну та громадську діяльність». Якій з цих умов відповідають « деякі наші «почесні»? Тим більше, у країні діє Закон про декомунізацію, прийнятий Верховною Радою України 9 квітня 2015 року. Сім Почесних повністю підпадає під статті цього Закону.

Не дивно, що депутатський запит Валентини Яремчук більшістю голосів був підтриманий.

Про кого ж ідеться? Депутатка називає радянського воєначальника, маршала Радянського Союзу Івана Конєва (одержав звання у 1969-му році). Цей діяч, затятий сталініст, керував придушенням народного повстання 1956-го року в Угорщині. Вулицю його імені ще у 2016-му перейменовано на вулицю Юрія Коваленка. Ще один радянський воєнангачальник – Олександр Родімцев брав участь у вторгненні СРСР до Польщі (1939) та в агресії СРСР до Фінляндії (1940). Вулиця його імені теж має нову назву – вулиця Героїв Маріуполя. Ще один Почесний громадянин міста (1969) Олексій Жадов — воював в Україні, Білорусі та Середній Азії проти національно-визвольних рухів. Кажуть, Жадов навіть хамив людям, у відповідь на запрошення його відвідати місто, «почесним» громадянином якого він був.

Але пані Валентина згадала далеко не всіх одіозних «почесних». Наш сайт ще у червні 2020-го року у матеріалі «Незаконна сімка Почесних» (автор Юрій Матівос) називав їх відповідно семеро. Крім згаданих, це насамперед Трифон Гуляницький та Григорій Кочерещенко.

Хто ці люди? Гуляницький був членом більшовицького ревкому, який запровадив у країні червоний терор у відповідь на білий терор. Це дозволяло убивати людей без суду і слідства, розстрілювати на вулиці. Пізніше Гуляницький створив каральний загін з пролетарської босоти і гопників, грабував, нищив, встановлював радянську владу на території сучасних Кіровоградської, Миколаївської, Одеської областей.

Кочерещенко парубком перебрався з села до міста, поселився у родичів, зв’язався з анархістами і есерами, розклеював на вулицях листівки невідомого йому змісту, брав участь у різного роду провокаціях, мітингах. Після приходу до влади ленінців обидва стали активними більшовиками.

Разом із Родимцевим у 1973-му році звання Почесного громадянина міста отримали маршал бронетанкових військ П. Ротмистров та полковник І. Самчук. На думку автора матеріалу вони теж підпадають під дію Закону про декомунізацію. У 1989 року у Кіровограді 5-ти тисячним накладом видано брошуру «Почесні громадяни м. Кіровограда». До неї увійшла виключно ця сімка Почесних громадян міста.

Вл. інф.


Надрукувати   E-mail