Скоро може настати час, коли річ з дерева буде на вагу золота

Минулого тижня ЗМІ обійшло повідомлення, що Службa бeзпeки Укpaїни на Кіровоградщині зaблoкувaлa пpoтипpaвний мeхaнізм мaсштaбнoгo eкспopту висoкoякіснoї дepeвини з дepжлісгoспів Кіpoвoгpaдської області.

Щoмісяця ділки вивoзили пpoдукцію нa пoнaд 5 мільйoнів гpивeнь. Слідчі встaнoвили, щo opгaнізувaли oбopудку кepівництвo тepитopіaльнoгo підpoзділу Дepжaвнoгo aгeнтствa лісoвих peсуpсів спільнo з пoсaдoвцями підпopядкoвaних лісoгoспoдapських підпpиємств oблaсті. Вoни вивoзили дepeвину цінних пopід дo ЄС під виглядoм низькoсopтнoї пpoдукції зa зaнижeними цінaми.

Співpoбітники СБУ встaнoвили, щo з лісoвих гoспoдapств Кіpoвoгpaдщини злoвмисники щoмісяця продавали мaйжe 600 кубoмeтpів ціннoї дepeвини. Опepaтивники спeцслужби зaтpимaли нa тepитopії Кіpoвoгpaдськoї, Чepкaськoї тa Рівнeнськoї oблaстeй чoтиpи вaнтaжівки. Вoни пepeвoзили для нeзaкoннoгo eкспopту зa кopдoн мaйжe 100 кубів дepeвини і пилoмaтepіaлів, – зазначили в пресслужбі.

Пpaвooхopoнці пpoвeли oбшуки у лісoвих гoспoдapствaх тa лісoпepepoбних цeхaх oблaсті. Під чaс слідчих дій виявили щe пoнaд 2 тисячі кубoмeтpів висoкoякіснoгo дубу, зaгoтoвлeнoгo для eкспopту.

У мeжaх poзпoчaтoгo кpимінaльнoгo пpoвaджeння тaкoж вилучeнo чopнoві зaписи і чopну бухгaлтepію, якa підтвepджує пpoтипpaвну діяльність.

Зa вepсією слідствa, нeзaкoнний мeхaнізм eкспopту функціoнувaв пpoтягoм 2020-2021 poків. Виpішується питaння щoдo пoвідoмлeння пpo підoзpи opгaнізaтopaм і учaсникaм oбopудки.

Управління лісового та мисливського господарства області відразу ж оприлюднило свою офіційну позицію, де категорично заперечують звинувачення: «Протягом 2020-2021 років Кіровоградським обласним управлінням лісового та мисливського господарства (далі по тексту – Управління) не було видано жодного сертифіката про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів для здійснення експортних операцій на деревину цінних порід. …Поставка продукції переробки лісогосподарськими підприємствами на зовнішній ринок здійснюється відповідно до діючих контрактів, а обласним управлінням видаються сертифікати відповідно до Тимчасового порядку, затвердженого постановою КМУ №1260.

Що стосується обсягів продукції переробки, реалізованої на експорт, то фактична поставка у березні 2021 року становила 157 куб. м, а за квітень 2021 року – 120 куб. м. Поставка пиломатеріалів здійснюється відповідно до укладених контрактів за ціновою політикою, що не шкодить інтересам держави та лісгоспів. Поставка лісоматеріалів необроблених здійснюється за результатами аукціонів з продажу необробленої деревини, на яких самими покупцями формується цінова політика.

Відповідно до електронного обліку деревини, який впроваджено у держлісгоспах Кіровоградщини з 2013 року, на нижньому складі ДП «Чорноліський лісгосп» станом на 06.04.2021 знаходиться 521 куб. м лісоматеріалів круглих різних класів якості та 60 куб. м пиломатеріалів.

Під час обшуку в Управлінні, який проведено з грубими порушення Кримінального процесуального кодексу, вилучено робочі записники керівників, які містили робочі записи, що стосувалися діяльності управління як органу, яким координуються державні лісогосподарські підприємства. Крім того, вилучені папери, у яких містилося офіційне листування з потенційними споживачами продукції переробки. Дане листування зареєстроване в управлінні і не може бути віднесене до «чорної бухгалтерії» або «чорнових записів».

Жодна з поставок, що здійснюється державними лісогосподарськими підприємствами (лісоматеріалів – на внутрішній ринок та пиломатеріалів – на зовнішній ринок) не визнана незаконною у судовому порядку, у зв’язку із чим незрозумілими є висновки в інформації СБУ про незаконний експорт. При цьому слід звернути увагу на те, що під час митного оформлення пиломатеріалів, які експортуються, до огляду товару залучалися як «спеціалісти» особи, які не бачать різниці між лісоматеріалами обробленими та необробленими, а також вимогами до них згідно з Національними стандартами та діючими контрактами.

Управління звертає увагу на те, що розміщені на сайті СБУ відео– та фотоматеріали відзнято на території нижнього складу державного підприємства «Чорноліський лісгосп». Нижній склад призначений для тимчасового зберігання і первинної обробки заготовленої деревини, часткової її переробки та відвантаження продукції споживачам. На його території розміщений цех переробки деревини».

А тим часом: З великою помпою на сайті обласної ради повідомляється, що у рамках реалізації екологічного проекту «Озеленення планети» на території Кіровоградщини висаджено 34,4 тисячі дерев. 

Скільки з них доживуть в умовах клімату, який з кожним роком стає все посушливіший, до віку тих, які лежать зрубані на цьому фото? Можна не довіряти СБУ, чи управлінню лісового господарства, але результат один: скоро у нас точно не буде що рубати. Бо нині слід не стільки висаджувати велику кількість дерев, скільки дбати про забезпечення догляду за ними, найперше – вчасного поливу. І, звісно, не перти деревину на експорт, а берегти кожне здорове дерево, як це робить кожна цивілізована країна. Бо, схоже, ще наше покоління застане той час, коли річ з дерева буде на вагу золота.

Вл. інф.


Надрукувати   E-mail