Ілон Маск іде шляхом і нашого Кондратюка

Весь світ слідкував за запуском та польотом космічного корабля Crew Dragon з двома астронавтами на борту. У неділю увечері вони благополучно стикувались із Міжнародною космічною станцією. Радіючи успіхам підкорювачів космосу, не варто забувати, що у цій справі є великий внесок українців. Зокрема і Юрія Кондратюка, який свого часу жив і працював у нашому краї.

Олесь Гончар назвав Юрія Кондратюка генієм в обмотках. За своє життя ця геніальна людина не встигла здобути ні визнання, ні нагород у себе на Батьківщині. Але видатну знахідку Ю. В. Кондратюка – засіб досягнення поверхні космічних тіл, насамперед Місяця і Марса, – було застосовано у проекті "Аполлон", у конструкції американського місячного модуля. Як першому, хто запропонував створити станцію-супутник Місяця і чиєю ідеєю скористались американські вчені при польоті перших астронавтів на Місяць, Юрію Кондратюку на космодромі мису Канаверал вдячні американці спорудили пам'ятник. Можливо, колись прийде час і це буде зроблено і в нас, в Україні. А поки що ім'ям Кондратюка названо трасу, по якій перша людина висадилася на Місяць, і кратер на зворотному боці Місяця.

Він розробляв основні проблеми космонавтики, космічних польотів і конструювання міжпланетних кораблів, які виклав у праці "Тим, хто буде читати, щоб будувати" (1918-1919 рр.). У праці "Завоювання міжпланетних просторів" (1929 р.) вивів основне рівняння польоту ракети, розглянув енергетично найвигідніші траєкторії космічних польотів, виклав теорію багатоступінчатих ракет... Розглянув проблеми створення проміжних міжпланетних баз, ідею використання гравітаційного поля небесних тіл для розв'язання цих проблем.

Доля розпорядилася так, що на початку двадцятого століття Юрій Кондратюк кілька років жив і працював у містечку Мала Виска. Цей український самородок (через тодішні життєві обставини мав лише гімназійну освіту), працюючи на різних технічних посадах у місцевому паровому млині, а пізніше – на цукровому заводі, не припиняв своєї наукової роботи. І, можливо, і у Малій Висці теж народжувалися сторінки математичних розрахунків польоту космічного корабля на Місяць, здійснені ним ще за півстоліття до старту американського «Аполлона».

Олександр Шаргей (справжнє ім’я Юрія Кондратюка) зблизився з родиною Лашинських, глава якої працював директором місцевого парового млина. Збереглося чимало спогадів про їхні стосунки, як і про перебування науковця у невеликому провінційному містечку на берегах річки Вись.

Кілька років тому на приміщенні Маловисківської гімназії №1 було урочисто відкрито меморіальну дошку одному з головних теоретиків світової космонавтики. Її встановлено з ініціативи громадських організацій, зокрема «Просвіти».

Світлана Орел


Надрукувати   E-mail