Корона потребує золотого стандарту

Ми всі стомились від карантину, бізнес помирає, гроші закінчились, а кількість хворих щодня зростає, досягаючи небачених навіть у перші карантинні місяці піків.

На осінь очікується нова хвиля коронавірусу. І щоб хоч якось захи– щатися від нього, необхідне розширення вірусологічної лабораторії. Генеральний директор комунального некомерційного підприємства «Регіональний центр громадського здоров’я Кіровоградської обласної ради» Іван Касьяненко та виконуюча обов’язки директорки державної установи «Кіровоградський обласний лабораторний центр МОЗ України» Надія Оперчук ще раз – через пресову конференцію наголосили це для суспільства.

Кіровоградська вірусологічна лабораторія єдина в області, яка проводить дослідження на різні види вірусів. Кілька років тому вона стала одним з шести дозорних центрів з епіднагляду за грипом та гострими респіраторними інфекціями в Україні. На сьогодні триває удосконалення її оснащення новим обладнанням для ПЛР-тестування та допоміжними приладами. За останній час лабораторія отримала дві швидкісні центрифуги для підготовки матеріалу та один апарат для ПЛР-досліджень. Це дало можливість організувати ще два робочих місця. Тепер там у кілька змін працюють 12 медиків, які проводять до 500 досліджень на добу. Загалом по області проведено 20279 вірусологічних досліджень за золотим стандартом.

Як зазначила Надія Оперчук, нині розширився контингент, який повинен обстежуватися та проходити обов’язкове тестування. За наказом міністерства охорони здоров’я тестуванню підлягають передусім ті, у кого виявлено підозру на це захворювання, особи, які мали контакти з хворими, медичні працівники, працівники закладів освіти, силових структур, закладів громадського харчування та торгівлі, хворі з пневмоніями, онкологічні хворі, люди, які йдуть на планову операцію, вагітні, породіллі, особи літнього віку. До речі, сімейний лікар, який дав направлення на тестування, результати ПЛР-дослідження може отримати через сім годин після початку дослідження. Таке тестування проводиться безкоштовно.

Кіровоградська область на цьому етапі пандемії поки що відповідає епідеміологічній ситуації, у якій дозволено пом’якшити карантин. Проте це не означає, що можна не виконувати чи хоча б частково ігнорувати усі його вимоги та запобіжні заходи.

На серйозності цього питання наголосив Іван Касьяненко. Він, зокрема, нарікав, що більшість продавців на місцевих ринках не виконують визначені для умов карантину рекомендації. За його словами, дезінфекція регулярно проводиться у комунальному громадському транспорті, на зупинках та прилеглій до них території.

Відповідаючи на запитання щодо посилення роботи обласного лабораторного центру, він знову нагадав про необхідність збільшення робочих місць та закупівлі нового обладнання для досліджень. По-перше, це викликано вимогами МОЗ довести кількість досліджень до 1000 за добу. Для цього слід створити ще два робочих місця. По-друге, за прогнозами фахівців, восени очікується нова – більш інтенсивна – хвиля вірусних захворювань. До того ж, окрім тестів на COVID-19, лабораторія повинна проводити також дослідження на вірусний гепатит, який теж становить серйозну небезпеку. Тому за його ініціативою та за підтримки обласної організації Асоціації працівників лабораторного центру МОЗ України, обласної громадської ради, окремих депутатів та благодійників розпочато збір коштів на ці потреби. На сьогодні вже зібрано понад 22000 гривень.

Проте існує й інша проблема – дефіцит фахівців. На всю нашу область маємо лише вісім епідеміологів, половина з них – літнього віку. Вірусологів останнім часом медичні виші не готували. Але, як обіцяв заступник міністра охорони здоров’я Віктор Ляшко, цю справу буде відновлено.

Любомир Романов


Надрукувати   E-mail