Листи з минулого

До Дня пам'яті та примирення в Україні Олександрівський районний краєзнавчий музей розпочинає інтерактивну експедицію «Послання у майбутнє» (листи остарбайтерів Олександрівщини, що не дійшли у війну до адресатів).

На початку 2019 року до Національного історико-культурного заповідника «Чигирин» були передані копії листів остарбайтерів, які у роки Другої світової війни були надіслані з Німеччини родичам у місто Чигирин та села району. Розшукав ці листи в Державних архівах Черкаської та Кіровоградської областей краєзнавець з Чорнобаївського району Олег Ткаченко за підтримки знаного в сусідів аграрія Петра Душейка. 

Листи розповідають про перебування юнаків і дівчат Чигиринщини на примусових роботах у Німеччині, їхнє повсякденне життя, односельців, які були вивезені разом з ними. На жаль, ці листи у війну не дійшли до адресатів, бо були вилучені радянськими правоохоронними органами. Згодом вони опинились в державних архівах. Листи остарбайтерів потрапили до двох архівів, згаданих вище, бо до 1954 року Чигиринський район входив до складу Кіровоградської області. З цих листів колеги з Чигирина підготували виставку «Непрочитані листи остарбайтерів». Вони також роздрукували листи і передали нащадкам адресатів. Серед тих листів виявилось кілька, пов’язаних з Олександрівщиною – їхні адресати колись проживали у Олександрівці та Вищих Верещаках.

Вл. інф.


Надрукувати   E-mail