Надєждіни + Смичек = Малик

У приватній галереї «Єлисаветград» відкрилася виставка одеського художника Олексія Малика під назвою «Маю те, що маю». Тут еспонується більше 25 робіт автора. Усі картини створені в унікальному авторському стилі. За словами власника галереї Миколи Цуканова, ця виставка у Кропивницькому з’явилася спонтанно.

«Я завжди із великим задоволенням приїжджаю до Одеси, щоб зустрітися зі своїми друзями-художниками. Нещодавно вони мене покликали на виставку не зовсім звичайного художника – викладача інституту. Це була вільна виставка прямо на вулиці вздовж дерев. Люди, проходячи повз, зупинялися. Спочатку я не збирався запрошувати автора, а просто скромно сказав, що запрошую до нашої галереї. Він несподівано запитав: «Коли?». Я відповів, що найближчим часом. Познайомилися ми з ним у серпні, а вже сьогодні презентуємо його творчість у нас», – розповів Цуканов.

Сама виставка дещо провокаційна, адже картини дуже самобутні, не такі, до яких звик кропивницький глядач. Присутні говорили, що вони нагадують творчість Надєждєних, а як на мене то навіть чимось схожі на творчість останніх років Ігоря Смичека. Художники один за одним заглиблюються в удавані образи та відмовляються від натуралізму та реалізму, фантазують у кольоровій палітрі.

«Мені здається, що цей стиль змінює наше уявлення про традиційні виставки. Є зовсім інша творчість, яка змушує не лише насолоджуватися нею, а замислитися. Я сьогодні теж знайомлюся з мистецтвом цього художника і буду вчитися сприймати його для себе» – така оцінка Миколи Цуканова.

І справді, після короткого офіційного відкриття пішла відверта розмова з художником про задуми його картин та асоціації, які вони викликають у глядачів. Дуже часто задум автора і враження глядачів співпадали. Дехто, наприклад, журналістка Валентина Левочко, і вона про це відверто сказала, не розуміє такого складного на уявні образи мистецтва та нових стилів передачі думок.

Автор виставки Олексій Малик стверджує, що його мистецтво – концептуальне і сучасне. Кожна картина має особливий сенс, а глядач може бачити зображене на картині зовсім по-своєму.

«Вся моя творчість – це пошук власного рішення, власного я. Це зріз моїх творчих пошуків за 20 років. Я несу у світ концептуальне мистецтво, сучасне, позитивне. Концептуальне – це мистецтво, у якому художник хоче донести якусь ідею. Звісно, у моїх картинах прихований філософський сенс. Філософія, мабуть, є у всьому. Це погляд на життя. У мистецтві, сподіваюся, також щось таке є. Мені подобається, що глядач стає фактично співавтором художника, оскільки він бачить більше, ніж я намалював».

Діалог у вистаковому залі був незвичним і цікавим. Автор виставки зазначив, шо радий представити свої роботи кропивничанам та запросив їх на виставку. У традиційній лотереї виграшем стала робота Олекія Малика «Частування», за іронією долі виграш припав на №13, який мала найдопитливіша відвідувачка виставки. Саме вона першою розпочала діалог з автором, і, як виявилося, була за це винагороджена картиною.

Анатолій Авдєєв


Надрукувати   E-mail