Нерозгадана історія бюсту Миколи Гоголя

Біографи Миколи Васильовича згадують лише одну його поїздку через наше місто. Це сталося улітку 1835 року по дорозі з Полтави у Крим. Проїхала карета письменника через Єлисаветград без зупинки, чи, можливо, заїжджала на поштову станцію, яка була тоді на місці нинішнього пивзаводу, – невідомо.

Друга за часом дата, яка пов’язує ім’я Гоголя з Єлисаветградом, – 12 січня1903 року. У номері за цей день газета «Ведомости Елисаветградского

городского общественного управления» повідомляла: «Вследствие предложения господина Херсонского губернатора о разрешении господина управляющего министерства народного образования присвоить согласно ходатайства городской думы городским народным училищам наименования Балковскому — Николая Васильевича Гоголя, Быковскому — Василия Андреевича Жуковского. Просить господ попечителей упомянутых училищ сделать распоряжение об изготовлении с соответствующими надписями вывесок для этих училищ». Неподалік Балківського народного училища у 1936 році комуністи збудували з цегли Петропавлівської церкви триповерхове приміщення СШ № 26. Зараз у ньому інститут «Україна».

Про те, як у Єлисаветграді святкували 100-річчя з дня народження письменника, дізнаємося з журналу засідань Єлисаветградської міської думи за 1909 рік. 24 лютого дума відхилила клопотання директора гімназії (якої – не вказано), щоб місто узяло на себе половину витрат у сумі 300 рублів на влаштування групою середньо-навчальних закладів відзначення 100-річчя з дня народження М.В.Гоголя. Гроші просили для придбання для усіх 1700 учнів міських народних училищ брошури з описом життя та літературної діяльності письменника, а також його портретів. Та дума допомогла лише з одним: вирішила переговорити з Робертом Ельворті, щоб він надав у розпорядження міського управління свій заводський театр-їдальню для спектаклю, який мали поставити учні міських народних училищ у день свята 19 березня.

Є у нашому місті й вулиця Гоголя. Вона стала другою іменною в Єлисаветграді після Пашутінської. 20 березня 1909 року міська дума розглянула довідку міської управи про перейменування вулиці Безпопівської на вулицю Гоголя і дала на це згоду та порушила клопотання перед губернатором про перейменування вулиці. Цим же рішенням міська дума відкрила кредит у розмірі 25 рублів для виготовлення 23 емальованих табличок з назвою «Вулиця Гоголя». Їх збиралися прикріпити до будинків на пересіченнях вулиці з іншими вулицями.

На той час усі перейменування затверджував губернатор, і це сталося аж через дев’ять місяців. У номері за 6 січня 1910 року газета «Голос Юга» надрукувала наступну замітку: «Улица Гоголя. Начальник губернии утвердил

постановление городской думы о наименовании Беспоповской улицы и части Успенской улиц до собора — улицей имени Н.В.Гоголя».

А у номері за 23 березня газета писала: «Городской управой лишь теперь изготовлены таблички с новым наименованием Успенской улицы. На днях они будут прибиваться на кварталах улицы Гоголя».

Була у нашому місті за радянської влади і школа імені Гоголя. Ім’я письменника носила семирічка для дівчат №31, яка знаходилася по вулиці Гоголя, у кварталі між вулицями нині Тарковського та Михайлівською. 25 лютого 1952 року міська влада Кіровограда присвоїла школі ім'я М.В. Гоголя. А у 1974-му школу закрили.

Є у нашому місті і бюст Гоголя. До останнього часу він стояв на полиці у майстерні скульпторів В. Френчка та Г. Савченка. А нині він у відділі мистецтв бібліотеки ім.Чижевського. Хто його виготовив, де він був встановлений і коли?

Бюст Гоголя справді стояв у будинку, чи на будинку – у кожного з очевидців цього своя версія, – на розі вулиць Гоголя та Шульгіних. Але коли і хто його встановив – невідомо. До 2008 року він лежав на складі сусіднього ЖЕКу. А потім про нього згадали у міськвиконкомі і вирішили встановити у сквері напроти магазину «Дитячий світ». Так бюст потрапив до майстерні скульпторів. Та оскільки влада не завершила розпочату справу, бюст припадав пилюкою у майстерні…

За однією з версій, він міг бути виготовлений на кошти попечителя Балківського народного училища і встановлений у його приміщенні. Коли у 1935 році будували нову двоповерхову споруду для майбутньої СШ-26, старий корпус училища знесли, а бюст на час будівництва відвезли на склад комунального підприємства. А потім хтось його відніс до будинку по вулиці Гоголя. За іншою версією, бюст виготовлений у скульптурній мастерні Рапалло, яка знаходилася у будинку Шевякова по вулиці Дворцовій в Єлисаветграді, навпроти колишнього ресторану «Весна».

Автор цих рядків не виключає, що бюст був виготовлений до відзначення 100-річчя з дня смерті письменника. Газета «Кіровоградська правда» у номері за 4 березня 1952 року повідомляла: «Обласне товариство «Укоопхудожник» виготовило кілька скульптур, портретів М.В.Гоголя та ілюстрацій до творів письменника. Над ними працювали художники Д.Васильєв, А.Назаров, Б.Вінтенко та інші». Не виключено, що ця скульптура або ж була встановлена у школі №31, або ж її забрав додому скульптор-автор, який проживав у вищезгаданому будинку по Гоголя. Та це лише припущення. Сподіваємося, що знайдемо розгадку таємниці бюста Гоголя з допомогою читачів.

Володиир Поліщук

Гоголь у Кропивницькому (до 215-ої річниці з дня народження)


Надрукувати   E-mail