Відкрився єдиний в Україні музей Дмитра Чижевського. Про ту, хто його рятував, забули

У містечку Олександрії зберігся будинок, де народився і майже двадцять років прожив український енциклопедист, культуролог, філософ, літературознавець, релігієзнавець, лінгвіст, дослідник української і слов'янської літератур Дмитро Чижевський.

Донедавна тут діяла одна з міських бібліотек. У процесі утворення громад її скоротили. Невідомо, що сталося б із будинком, аби місцева школярка Аліна Шевченко не підняла це питання у ЗМІ, вона також звернулася до міністра культури. Тоді бібліотекарки, чиновники та й більшість культурної громадськості міста промовчали. Завдяки всеукраїнському розголосу, місцева влада прийняла рішення створити там музей відомого земляка.

Процес його наповнення тривав майже рік. Заступниця міського голови Ірина Чемерис розповіла: "Ми зверталися до музейників та краєзнавців, які досліджували спадщину Дмитра Чижевського. Перед російським вторгненням звернулися до меценатів, бо, крім ремонту приміщення, треба було чимось наповнити цей музей. Краєзнавець Валерій Жванко допоміг нам знайти книги, надруковані минулого століття. Їх шукали і за кордоном. Багато чого ми купували в олександрійських колекціонерів".

Окрему увагу тут приділили оздобленню приміщення: "Аби кімната мала вигляд, як сто років тому, пошили спеціальні штори, зібрали відповідні світлини та документи. Коли почали робити косметичний ремонт, знайшли під шпалерами і відновили грубу з кахлів тих часів".

За кошти місцевого бюджету реставрували старовинні меблі, годинник, піаніно та телескоп, подібний до того, яким користувався Дмитро Чижевський.

Музей урочисто відкрили 27 липня. Під час його відкриття про Аліну ніхто й не згадав. Цікаво також, що відразу після відкриття, коли інтерес публіки мав би бути максимальним, його закрили на деякий час – працівники пішли у відпуску…

Це єдиний на території України центр, присвячений постаті відомого науковця.

Вл. інф.

На фото: один з куточків музею


Надрукувати   E-mail